Dzień bez wypadku drogowego oraz ofiary śmiertelnej

4 września 2019 roku okazał się być dniem bez wypadku drogowego oraz ofiary śmiertelnej na drogach Warmii i Mazur. Według policyjnych danych co 3 dni w naszym regionie ginie 1 osoba. Takich dni jak wczoraj życzymy sobie wszyscy każdego dnia.

Dlaczego piszemy dzisiaj na temat wczorajszego dnia? Dlatego, że wczoraj tj. 04 września 2019 roku na drogach Warmii i Mazur nie doszło do żadnego wypadku drogowego na skutek którego osoba by umarła. Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie mł. insp. Mariusz Tański wylicza, że „w 2018 roku na terenie województwa warmińsko – mazurskiego zaistniało 1281 wypadków drogowych, w wyniku których 140 osób poniosło śmierć. Można powiedzieć powołując się na policyjne liczby, że na drogach Warmii i Mazur ginie co 3 dni osoba.” Jak dodaje „takich dni jak wczoraj życzyli byśmy sobie codziennie”.

W 2018 roku w całej Polsce doszło do 31,7 tys. wypadków drogowych, z czego ponad 2,6 tys. ze skutkiem śmiertelnym. To oznacza, że w prawie co 12 wypadku zginął przynajmniej 1 człowiek.

– W dalszym ciągu przyczyną jest nadmierna prędkość, brawura i przecenianie swoich umiejętności, która przeradza się w tragedię – mówi mł. insp. Mariusz Tański.

Najwięcej wypadków drogowych ma miejsce podczas dobrych warunkach atmosferycznych i przy dobrej widoczności. Wtedy kierowcy czują większy komfort jazdy i rozwijają większe prędkości. Warto promować kwestie bezpieczeństwa, gdyż Polska jest na szarym końcu spośród krajów Unii Europejskiej.

Najbezpieczniejszym państwem w UE pod tym względem jest Szwecja. Najgorzej radzi sobie Bułgaria, Rumunia oraz Łotwa, a tuż za nią znalazł się nasz kraj.

Policja w tym roku stworzyła mapę śmiertelnych wypadków na Polskich drogach. Przez całe wakacje 2019 roku zamieszczaliśmy ile osób zmarło na skutek wypadku drogowego. W województwie warmińsko – mazurskim ta liczba to: 30. W takiej sytuacji chciało by się powiedzieć, że o 30 za dużo.

Jeśli chodzi o czas wakacyjny to w naszym regionie doszło do 277 wypadków, w których 346 osób odniosło obrażenia ciała.

21 września każdego roku obchodzimy Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na drodze. Pierwsza edycja projektu EDWARD (ang. European Day Without A Road Death – EDWARD), odbyła się 21 września 2016 r. w 31 krajach i okazała się sukcesem. Zobowiązanie dotyczące bezpieczeństwa drogowego dostępne na stronie internetowej Europejskiej Organizacji Policji Ruchu Drogowego (TISPOL) podpisało ponad 103 tys. organizacji i osób prywatnych, a w całej Europie zorganizowano blisko 100 akcji z myślą o poprawie bezpieczeństwa drogowego (m.in. działania informacyjne i uświadamiające w szkołach i przedsiębiorstwach, warsztaty, konferencje i konkursy). Kampania #ProjectEDWARD i #seatbeltselfie w mediach społecznościowych dotarła do ponad 19 mln osób.

(KWP Olsztyn)