E. Gelert: była to naprawdę pracowita kadencja

Z Elżbietą Gelert, Posłem na Sejm RP z Klubu Platforma Obywatelska podsumowujemy kolejną kadencję polskiego parlamentu.

Mija kolejna kadencja od kiedy pełni Pani funkcję Posła na Sejm RP. Jaki to był dla Pani okres? Co najbardziej zaskoczyło Panią w pracy posła?

Kiedy rozpoczynałam działalność poselską w pierwszej kadencji, ze zdziwieniem zauważyłam, jak nieistotny i niezauważalny jest szeregowy poseł. Poza tym PO była wtedy u władzy, więc mało było merytorycznej dyskusji, bo z rządu do parlamentu płynęły dyrektywy i potrzeby legislacyjne. Kiedy już wypracowałam swoją merytoryczną pozycję i mogłam forsować własne propozycje szczególnie w zakresie niezbędnej reformy opieki zdrowotnej, sytuacja uległa diametralnej zmianie. Jako poseł opozycji mogę tylko w wąskich gremiach przekonywać posłów partii rządzącej do wprowadzania najbardziej pilnych korekt.

Proszę w takim razie powiedzieć, czym zajmowała się Pani w Sejmie w trakcie tej kadencji?

Dla mnie była to naprawdę pracowita kadencja. Oprócz uczestniczenia w Komisji Zdrowia pracowałam w kilku zespołach, np. ds. onkologii, ds. organizacji ochrony zdrowia, ds. zdrowia publicznego, ds. chorób rzadkich. To właśnie przez pracę w zespołach udało się sporo konkretnych spraw rozwiązać. Generalnie mogę podsumować, że bardzo aktywnie uczestniczyłam w tworzeniu lepszych warunków dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, nie zapominając przy tym o sprawach regionalnych.

Czy to znaczy, że udało się Pani załatwić z sukcesem jakąś interpelację poselską?

Przyznaję, że tak. Na mój wniosek do leków refundowanych dodano Opdivo (Nivolumab) w ramach ratunkowego dostępu do technologii lekowej dla chorego na raka nerki z przerzutami do płuc. Również w odpowiedzi na moją interpelację wprowadzone zostały zabiegi profilaktycznej podskórnej mastektomii z jednoczesną rekonstrukcją na listę świadczeń refundowanych przez NFZ dla kobiet obciążonych mutacją genu BRCA1. To bardzo specjalistyczne sprawy, ale niezwykle ważne dla tych, którzy tego potrzebują. Udało mi się również doprowadzić do uregulowania problemu transportów międzyszpitalnych oraz wprowadzenia w szkołach opieki stomatologicznej – z tego jestem szczególnie zadowolona. Z myślą o małych pacjentach i osobach głęboko niepełnosprawnych wprowadziliśmy możliwość bezpłatnego pobytu w szpitalu dla rodzica lub opiekuna – to takie działanie z którego wszyscy są zadowoleni, bowiem przynosi korzyści i pacjentom, i szpitalom.

Ubiega się Pani o kolejną reelekcję? Co będzie Pani priorytetem w nowej kadencji?

Nadal będę starała się monitorować system ochrony zdrowia i wprowadzać wszelkie, możliwe korekty ważne dla chorych. Wraz z Platformą Obywatelską będziemy starali się wprowadzić  projekt Europejskiej Ochrony Zdrowia, m.in. skracający termin oczekiwania do specjalisty do 21 dni, oczekiwanie na SOR-ze do 60 minut, a przede wszystkim podnoszący wyleczalność raka w Polsce do poziomu najbardziej rozwiniętych krajów Europy zachodniej. W sprawach regionalnych chcę kontynuować to, co już zaczęłam. Intensywnie zabiegam o budowę Żuławskiej Ramy Kolejowej czyli połączenia kolejowego Gdańsk – Elbląg oraz organizację Sądu Apelacyjnego w Elblągu. A jako, że doceniam potencjał turystyczny naszego regionu, jestem zwolennikiem wykorzystania budowy przekopu przez Mierzeję Wiślaną dla rozwoju gmin nadzalewowych i tworzenia licznych uzdrowisk na naszym obszarze Zielonych Płuc Polski.

Dziękuję za rozmowę.