Elbląskie Święto Chleba – czyli jarmark palce lizać

XIV edycja Elbląskiego Święta Chleba potrwa od 30 sierpnia do 1 września 2019 roku. Przez trzy dni Stare Miasto będzie tętniło życiem, kusiło zapachami i smakami. W każdej części starówki będzie można znaleźć coś interesującego.

Wzdłuż ulic Stary Rynek, Rybacka, Wodna staną stoiska z regionalnymi produktami żywnościowymi, wypiekami oraz rękodziełem i sztuką ludową. Będzie tam można kupić chleb z najróżniejszych zakątków Polski.

Oprócz wypieków na stoiskach będzie można znaleźć przeróżne miody, wyroby cukiernicze, wędliny oraz żywność ekologiczną i regionalną. Wśród wystawców zaprezentują się członkowie sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle www.dziedzictwokulinarne.pl 

Tradycją Elbląskiego Święta Chleba jest wspólne gotowanie. W tym roku Elbląski Klub Szefów Kuchni będzie serwował dzyndzałki warmińskie z hreczką i skrzeczkami (przyznajcie, że brzmi smakowicie) wykonane przez Starą Karczmę, członka sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle” oraz zupę rybną i zupę chłopską z soczewicy. Porcje degustacyjne będę wydawane w sobotę 31 sierpnia i w niedzielę 1 września. W pokazie wezmą udział przedstawiciele miasta Elbląga oraz województwa warmińsko-mazurskiego.

Na jarmarku nie zabraknie oczywiście wystawców rękodzieła. Znajdziemy wyroby z drewna, wikliny, filcu, czy oryginalną biżuterię. Będą wyroby artystyczne, codziennego użytku, zabawki. Pojawią się także kolekcjonerzy przedmiotów zabytkowych z całego regionu.

Tuż obok strefy jarmarcznej – na placu przed katedrą – zostanie zlokalizowana scena. To na niej będzie można podziwiać występy artystów – m.in. z miast partnerskich Elbląga, tancerzy ognia. Gwiazdami tegorocznego jarmarku będzie zespół Raz Dwa Trzy, Banda Czworga oraz Elbląska Kooperatywa Artystyczna & Specjal Jazz Sextet. Na placu będzie również strefa zabaw i animacji dla dzieci, a w niej m.in. piana party, szczudlarze, teatry uliczne.

Warto, aby dzieci odwiedziły Bibliotekę Młodego Czytelnika Bulaj. Tam specjalnie dla nich będą warsztaty kulinarne – w tym m.in. nauka lepienia pyz i pierogów.
Z kolei na bulwarze stanie warsztat garncarstwa i wypieku chleba. Będzie w nim można podejrzeć jak toczono naczynia na garncarskim kole szybkoobrotowym, jak uzyskiwać mąkę z ziaren, a także poznać technikę wypieku chleba w piecu kopułowym.

Na dziedzińcu Muzeum Archeologiczno-Historycznego będzie zlokalizowana strefa Hefajstosa, czyli warsztat odlewniczy z okresu rzymskiego i wczesnośredniowiecznego. Gratka dla prawdziwych mężczyzn, nie tylko dla miłośników historii. Obok pokazów kowalstwa, wytopu żelaza będziemy mogli zobaczyć walki gladiatorów, legionistów i barbarzyńców – część pojedynków rozegra się na Bulwarze Zygmunta Augusta. Odtwórcy scen historycznych pokażą również jak wyglądał targ niewolników za czasów rzymskich.

Na tych, którzy obejrzą pokazy i posilą się pyszną strawą, będą czekały hamaki, pufy i leżaki w strefie relaksu na terenie Galerii El. Warto zostać na jarmarku do końca dnia. W piątek podczas finału wystąpią z widowiskowym pokazem tancerze ognia, a w sobotę odbędzie się parada świateł.

Elbląskie Święto Chleba to również liczne imprezy towarzyszące. Polecamy Wyścigi Smoczych Łodzi na rzece Elbląg – zawody co roku przyciągają mnóstwo kibiców.

W Kamieniczkach Elbląskich odbędzie się prezentacja wyrobu kwasu chlebowego oraz nauka tańców staropolskich. W trakcie jarmarku kobiety będą mogły zrobić bezpłatne badania mammograficzne. W sobotę, w specjalnym krwiobusie, będzie można oddać krew.

Przez cały jarmark na Wyspie Spichrzów czynne będzie wesołe miasteczko. A to nie wszystkie atrakcje i niespodzianki, które będą czekały podczas jarmarku.

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY PROGRAM 

(wwim)