Europejskie zmagania na piaszczystych boiskach

40 najlepszych narodowych reprezentacji z całego Starego Kontynentu powalczy na Warmii i Mazurach o mistrzostwo Europy w plażowej odmianie piłki ręcznej. Wydarzenie potrwa od 2 do 7 lipca 2019 roku w Starych Jabłonkach.

O małej miejscowości położonej pod Ostródą środowisko sportowe usłyszało w 2004 roku, kiedy po raz pierwszy odbył się tutaj turniej z cyklu World Tour w siatkówce plażowej. Z kolei w 2013 roku na Warmii i Mazurach najlepsi siatkarze rywalizowali o mistrzostwo świata.

W późniejszych latach zmagania zostały przeniesione do Olsztyna oraz Warszawy, natomiast w Starych Jabłonkach nie brakowało w tym czasie zawodów propagujących inne plażowe dyscypliny sportowe. Wśród nich dominowała piłka ręczna.

Zwieńczeniem doskonałych ocen zagranicznych obserwatorów jest powierzenie Starym Jabłonkom organizacji mistrzostw Europy, w których wystąpi 20 najlepszych drużyn żeńskich oraz 20 najlepszych zespołów męskich z całego Starego Kontynentu.

– Sport jest doskonałym nośnikiem promocji, a Warmia i Mazury wymarzonym miejscem do uprawiania sportu i wszelkiej aktywności fizycznej – mówił na konferencji prasowej marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. Sielankowy obraz Starych Jabłonek i ogrom pozytywnych emocji zostanie na stałe w uczestnikach imprezy, a także utrwali się w przekazach medialnych i transmisjach telewizyjnych.

W fazie grupowej reprezentanci Polski zmierzą się z Węgrami, Szwecją, Francją oraz Czarnogórą, natomiast nasze szczypiornistki powalczą z Francją, Węgrami, Portugalią oraz Cyprem.

W Starych Jabłonkach o mistrzostwo Europy powalczą również zawodnicy w kategorii wiekowej do 17 lat. Ich zmagania potrwają z kolei od 27 do 30 czerwca.

(wwim)