AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

„FERIE Z WOT” – pierwszy w tym roku nabór do 4 WMBOT

W sobotę, 18.01.2020 r. kolejni żołnierze-obywatele zasilą szeregi 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to oferta skierowana przede wszystkim do studentów, uczniów szkół średnich oraz nauczycieli ale nie tylko. W batalionach 4W-MBOT mieszczących się m.in. w Giżycku oraz Morągu odbędzie się wcielenie blisko 105 ochotników do pełnienia terytorialnej  służby wojskowej.

Zainteresowanie służbą w WOT wśród młodych ludzi, w tym uczniów powyżej 18 roku życia oraz studentów wciąż wzrasta, ten trend jest jeszcze wyraźniej widoczny w okresie ferii zimowych oraz wakacji. Szkolenie wojskowe organizowane podczas ferii zimowych to dobry sposób na przerwę od nauki – dzięki niemu, ochotnicy którzy się uczą i studiują mogą odbyć szkolenia podstawowe, złożyć przysięgę wojskową i wstąpić w szeregi WOT bez konieczności rezygnowania z zajęć.

Wcielenie to dzień rozpoczynający 16-dniowe szkolenie podstawowe, które realizowane jest w systemie ciągłym. Szkolenie odbywać będą osoby, które wcześniej nie miały do czynienia ze służbą wojskową. Pierwszy dzień w koszarach to uzupełnienie wszystkich czynności ewidencyjnych, czas na umundurowanie żołnierza oraz ocena sprawności fizycznej. Podczas kolejnych dni ochotnicy będą szkolić się m.in. z taktyki, posługiwania się bronią oraz odbędą szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zakończeniem 16 – dniowego szkolenia podstawowego będzie sprawdzenie wiedzy teoretycznej oraz praktycznej na tzw. Pętli Taktycznej. Zwieńczeniem szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga wojskowa, która będzie miała miejsce 02.02.2020 r. na terenie jednostki wojskowej w Morągu przy al. Wojska Polskiego 33.

(Dorota Karbowska)

error: Nie kopiuj!!!