Warmia i Mazury

Festiwal Naukowy Explory w Olsztynie online

29 kwietnia na platformie HOPIN odbędzie się Festiwal Naukowy Explory, którego tematem przewodnim będzie KLIMAT. Wydarzenie wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Na uczestników wydarzenia czekają zajęcia online prowadzone przez znanych blogerów, wykładowców uczelni wyższych oraz osoby związane ze światem nauki.

W programie prezentacje projektów młodych talentów biorących udział w regionalnych rozgrywkach Konkursu Explory oraz zajęcia dla nauczycieli. Udział jest bezpłatny.

Podczas festiwalu zaplanowano m.in. dwa wykłady przygotowane przez twórców bloga Crazy Nauka -Aleksandrę i Piotra Stanisławskich: „Susza w Polsce – skąd się bierze i jak oszczędzać wodę” oraz „Jak ograniczyć swój ślad węglowy”. Wydarzenie skierowane jest zarówno do młodzieży, jak i nauczycieli poszukujących pomysłów na zdalne prowadzenie lekcji, prace domowe lub zajęcia do wspólnego oglądania w klasie.

Wszystkie wykłady i warsztaty naukowe będą prowadzone online przez platformę HOPIN.
Festiwale Naukowe Explory to również regionalne etapy Konkursu Explory. To wyjątkowa okazja na obejrzenie prezentacji projektów młodych talentów – uczniów w wieku 13-20 lat, których pomysły zachwycają nawet doświadczonych naukowców. Są wśród nich projekty z różnych dziedzin: biologii, chemii, nowych technologii, projekty społeczne i ekologiczne. Ich autorzy to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy indywidualnie bądź drużynowo będą prezentować swoje pomysły przed jury konkursowym oraz wszystkimi zainteresowanymi. Podczas Festiwali zostaną wyłonione najlepsze projekty, które przejdą do krajowego finału Konkursu Explory – Gdynia Explory Week. Ich autorzy będą walczyć o stypendia na rozwój swoich projektów, udział w konkursach międzynarodowych oraz nagrody specjalne ufundowane przez Mecenasa Explory – Grupę LOTOS a także innych partnerów programu Explory.

Z wielką radością po raz kolejny zaangażowaliśmy się w Program Explory. Ubiegłoroczna, pierwsza edycja Festiwalu Naukowego Explory w Olsztynie cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno uczniów, jak i nauczycieli. Inicjatywa ta pozwala młodym ludziom na realizację nowatorskich pomysłów, kontakt z ekspertami, a także innymi młodymi naukowcami z całej Polski, co staje się źródłem dodatkowej motywacji i inspiracji. Trzymam kciuki za zdolnych, młodych wynalazców biorących udział w konkursie oraz zachęcam do udziału w ciekawych prezentacjach i wykładach. Wszystkim uczestnikom Festiwalu życzę rozwijania pasji i ciekawości świata oraz zapraszam na Warmię i Mazury, gdzie być może odkryjecie #genWarmiiiMazur.”mówi Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.|
Festiwal Naukowy Explory w Olsztynie to propozycja na lekcje z domu, pracę domową online oraz ciekawe zajęcia do wspólnego oglądania w klasie. Wydarzenie skierowane jest zarówno do młodzieży szkolnej od 13 roku życia, jak i pasjonatów nauki w każdym wieku.

Julia Opania, finalistka Konkursu Explory z 2018 roku, poprowadzi wykład „5 zasad zero waste” i opowie o tym,jaki jest stan środowiska i jego zanieczyszczenia oraz wyjaśni pojęcia refuse, reduce, reuse, recycle, rot. Dr Katarzyna Kołacz i dr Adam Czyżewski przedstawią wybrane technologie wykorzystywane przy zbieraniu danych pomiarowych przy prognozowaniu pogody a Magdalena Bajor oraz Paulina Dziubańska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia opowiedzą o wpływie torfowisk na ekosystem. Organizatorzy przewidzieli również zajęcia dla nauczycieli. Podczas wystąpienia „Oceany pod ochroną! Pomysły i inspiracje do codziennej pracy” Zuzanny Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii porozmawia z Joanną Ornoch, reprezentującą światową organizację MSC Polska chroniąca morza i oceany.

Agata Balak z Fundacji Zaawansowanych Technologii przedstawi kalendarium tegorocznego Explory, zasady Programu Mentorskiego i Programu Grantowego dla uczniów (małe granty na materiały do projektów badawczych) oraz Programu Grantowego „Szkolne Festiwale Explory” kierowanego do szkół. Przybliży również nowe działanie Fundacji Zaawansowanych Technologii – „Zmiana edukacji”.

W tym roku w regionalnym etapie Konkursu Explory w Olsztynie weźmie udział 29 projektów. Są wśród nich projekty z różnych dziedzin: biologii, chemii, nowych technologii, projekty społeczne i ekologiczne. Ich autorzy to uczniowie szkół ponadpodstawowych, którzy indywidualnie bądź drużynowo będą prezentować swoje pomysły przed jury konkursowym oraz wszystkimi zainteresowanymi. Lista projektów konkursowych dostępna jest pod linkiem: PROJEKTY KONKURSOWE

Program dostępny jest na stronie: www.explory.pl/2021
Więcej o Programie Explory: https://bit.ly/explory_pl

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!