Film. Tu kręcony, tu pokazany po raz pierwszy

Mamy za sobą prapremierę nowego filmu Piotra Domalewskiego „Jak najdalej stąd”. Pokaz filmu odbył się w olsztyńskim kinie „Helios”.

Mieszkańcy Warmii i Mazur mieli okazję obejrzeć go po raz pierwszy, jeszcze  przed oficjalną premierą 21 września w Warszawie. Dwa dni później obraz ubiegać się będzie o Złotą Muszlę na 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian.

Twórców filmu i gości przywitał na specjalnym pokazie marszałek Gustaw Marek Brzezin wraz z szefem Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego Bogumiłem Osińskim.

Stało się piękną tradycją, że filmy, których produkcję dofinansowuje samorząd województwa dzięki konkursom organizowanym przez nasz fundusz filmowy, w pierwszej kolejności prezentowane są w stolicy  naszego regionu – mówił marszałek Brzezin.

„Jak najdalej stąd” to drugi film znanego warmińsko-mazurskiej publiczności reżysera, autora obsypanej nagrodami w kraju i za granicą „Cichej nocy”. Piotr Domalewski realizował część zdjęć do nowego obrazu zimą ubiegłego roku w Olsztynie. Ten film także uzyskał wsparcie Warmińsko-Mazurskiego Funduszu Filmowego.

Nasz fundusz, najmłodszy spośród 11 funduszy w Polsce, ma już na swoim koncie wiele sukcesów – podkreśla Bogumił Osiński. – Oprócz „Cichej nocy”   nagrody i wyróżnienia nie tylko u nas, ale i na międzynarodowych festiwalach zdobywa  debiutancki obraz fabularny Małgorzaty Imielskiej „Wszystko dla mojej matki”. A także filmy dokumentalne, m.in. „In touch”  Pawła  Ziemilskiego, uhonorowany Nagrodą Specjalną Jury 31. Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Amsterdamie, zdaniem krytyków zwiastujący narodziny nowej fali polskiego dokumentu, czy seria dokumentów o Mikołaju Koperniku znanego duetu twórców Michała Juszczakiewicza i Roberta Szaja prezentowana w wielu kanałach telewizji w Polsce i na świecie.

Gospodarze podkreślali, że sukcesy dofinansowanych filmów są dowodem wspierania prawdziwej sztuki.
– Od początku istnienia funduszu, czyli od 2017 roku, samorząd przeznaczył na dofinansowanie produkcji filmowej ponad 2,4 mln zł – mówił marszałek Gustaw Marek Brzezin.  – Wsparcie otrzymało 6 filmów fabularnych, 10 dokumentalnych i dwie animacje. Mamy odwagę, by doceniać projekty artystyczne, w tym debiuty!

Tej jesieni zostanie rozstrzygnięty piąty konkurs. Wśród aplikujących są twórcy trzech filmów fabularnych, w tym jeden debiutant, i czterech dokumentalnych, tu również jeden debiut. Jeden z filmów fabularnych to koprodukcja międzynarodowa, co ma miejsce po raz pierwszy w krótkiej historii funduszu.

(wwim)