Warmia i Mazury

Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego OSG rozbili zorganizowaną grupę przestępczą

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Bezledach w ramach prowadzonego śledztwa pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Koszalinie, zatrzymali członków zorganizowanej grupy przestępczej. Grupa zajmowała się nabywaniem, przewożeniem, wytwarzaniem, przechowywaniem papierosów i suszu tytoniowego na ogromną skalę. Swoim przestępczym działaniem spowodowali straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

Członkowie nielegalnego procederu sprowadzali tytoń z Czech oraz z południa Polski, przewozili go do województwa zachodniopomorskiego i tam zajmowali się dalszą dystrybucją. Ponadto grupa pozyskiwała papierosy przemycone z Białorusi oraz produkowała własne nielegalne wyroby tytoniowe i wprowadzała je do obrotu.

Funkcjonariusze Straży Granicznej 2 lutego zatrzymali 5 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Przeszukali pomieszczenia mieszkalne i gospodarcze użytkowane przez 4 mężczyzn i kobietę, mieszkańców województwa wielkopolskiego, lubuskiego i zachodniopomorskiego. Zatrzymani usłyszeli już zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej trudniącej się: nabywaniem, przewożeniem, wytwarzaniem, przechowywaniem oraz sprzedażą nielegalnych wyrobów tytoniowych.  Wobec członków grupy w wieku od 40 do 55 lat zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju oraz dozoru policji.

To nie pierwsze zatrzymania w tej sprawie. W 2020 roku na gorącym uczynku zatrzymano 8 osób, w tym organizatora. Natomiast w styczniu br. do sprawy zatrzymano 12 osób. Funkcjonariusze z Warmińsko-Mazurskiego OSG od początku śledztwa (grudzień 2018 r.) na poczet przyszłych kar zabezpieczyli środki pieniężne w kwocie 3,6 mln zł oraz 6 pojazdów o wartości ponad pół miliona złotych. Ujawnili nielegalne papierosy i susz tytoniowy o wartości ponad 5,6 mln. zł.

Przed sądem stanie 27 członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wszystkim grozi do 5 lat pozbawienia wolności, a liderowi nawet 10 lat.

(W-MOSG)

error: Nie kopiuj!!!