KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Gala Sylwestrowa w olsztyńskiej filharmonii

W najbliższy czwartek i piątek (30 i 31 grudnia) w olsztyńskiej filharmonii, odbędą się koncerty „Gali Sylwestrowej”. Orkiestrę symfoniczną filharmoników warmińsko-mazurskich poprowadzi Rafał Kłoczko, a jako soliści wieczoru wystąpią: Joanna Woś (sopran) oraz Marcin Bronikowski (baryton).

Chcemy wierzyć w magię nowych początków. W każdą noc sylwestrową składamy sobie nawzajem życzenia, świętujemy, mamy nadzieję, że kolejny rok będzie lepszy niż poprzedni, że pozytywnie nas zaskoczy.

Nadzieja jest prawdziwą bohaterką tej niezwykłej nocy. To ona każe nam podejmować postanowienia i wstawać po nieprzespanej nocy, aby w styczniu od nowa próbować wyzerować konto zysków i strat, i zacząć od nowa. W taką noc, w taki dzień, pamiętamy jednak także o tych wszystkich, którzy odeszli, jak w starej szkockiej pieśni Auld Lang Syne, śpiewanej podczas Sylwestra w krajach anglosaskich. Nie zapominajmy w Nowym Roku o starych przyjaciołach – ani tych ludzkich, ani tych muzycznych. Te melodie, które znamy na pamięć, być może od dziecka, są najlepszymi towarzyszami na nową drogę.

Arie z oper i operetek pomagają poczuć się ponownie chociaż trochę dzieckiem: wszak te gatunki to tak naprawdę baśnie dla dorosłych, gdzie zło przeważnie zostaje ukarane, kochankowie ostatecznie się połączą, a nawet jeśli finał nie będzie szczęśliwy, to ekscytujące przygody wynagrodzą przedwczesny koniec. Na początku Nowego Roku chcemy czuć mocniej, kochać głębiej i śmiać się głośniej.

Wszystko, co w muzyce operowej i operetkowej najbardziej zabawne, wzruszające i pobudzające do szczerych łez, których nie trzeba się wstydzić, zabrzmi podczas sylwestrowych koncertów w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Boskie melodie Mozarta (służące w swoim czasie tym samym celom co musicalowe numery) czy zadzierzyste numery z Carmen, z pewnością utwory zaprezentowane podczas koncertów będą doskonałym wstępem do nocy pełnej uniesień – nie tylko kieliszka z szampanem.

Czwartkowy koncert rozpocznie się o godz. 19, natomiast dzień później o godz. 17 i 20.30. Więcej informacji na stronie internetowej: https://filharmonia.olsztyn.pl/

Gala sylwestrowa:
Rafał Kłoczko – dyrygent
Joanna Woś – sopran
Marcin Bronikowski – baryton
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
W programie:
Johann Strauss – Polka Grzmoty i Błyskawice
Georges Bizet – Preludium z opery Carmen
Georges Bizet – Aria Torreadora Votre toast z II aktu opery Carmen
Wolfgang Amadeus Mozart – Duet Là ci darem la mano z I aktu opery Don Giovanni
Piotr Czajkowski – Walc z baletu Śpiąca Królewna

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!