HALO MORĄG

Geny miniaturyzacji obecne u psów od tysięcy lat

Mogłoby się wydawać, że miniaturowe rasy psów to wyłącznie efekt krzyżowań, dokonywanych rzez człowieka ostatnimi czasy. Okazuje się, że geny miniaturyzacji obecne były w genomie przodków psów na długo przed udomowieniem – piszą naukowcy w „Current Biology”.

Miniaturowe rasy psów, takie jak maltańczyki lub chihuahua, są efektem intensywnego krzyżowania, dokonywanego przez człowieka. Okazuje się jednak, że geny związane z miniaturyzacją, obecne były w genomie psów i ich przodków przynajmniej od 50 tys. lat, a więc na długo przed udomowieniem.

Zespół naukowców z National Institutes of Health (USA) oraz innych instytucji odkrył genetyczną mutację w psim genomie związaną z hormonem wzrostu. W tym celu badano i porównywano 200 ras psich, jak również analizowano dawne DNA wilków.

Mutacja okazała się bardzo stara. Odkryto ją nawet związaną w próbce pochodzącej od wilka syberyjskiego (Canis lupus campestris), który żył ok. 54 tys. lat temu. Przez dziesiątki tysięcy lat ta zdolność do zmniejszania rozmiarów ciała pozostawała częściowo utajona.

Zespół będzie kontynuował badania genetyczne psów, dotyczące regulacji rozmiarów ciała. Psowate mają tylko 25 genów z tym związanych. Nie jest to wiele w porównaniu np. z ludźmi. U nas z regulowaniem wzrostu związanych jest kilkaset genów.

Więcej: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35090588/ (PAP)

error: Nie kopiuj!!!