AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazał gminie remont kładki

– W sprawie kładki dla pieszych w Morągu, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego po ponownym rozpatrzeniu sprawy, w związku z wyrokiem WSA w Warszawie, decyzją z 20 grudnia 2021 r., znak: DON.7100.80.2021.RKR: uchylił w całości zaskarżoną decyzję i nakazał Gminie Morąg w terminie do 1 sierpnia 2022 r. wymianę skorodowanych elementów konstrukcji nośnej i ustroju nośnego kładki  oraz zabezpieczenie środkami antykorozyjnymi – poinformowała nasz portal Joanna Niedźwiecka rzecznik prasowy Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego. Gmina Morąg nie zgadza się z decyzją i argumentacją GINB i przygotowuje skargę do WSA.

– Nałożył również obowiązek zabezpieczenia kładki dla pieszych przed dostępem osób postronnych poprzez wygrodzenie wejść i oznakowania tablicami informującymi o zagrożeniu dla bezpieczeństwa zdrowia i życia w terminie do 31 stycznia 2022 r. oraz utrzymywanie zabezpieczenia do czasu zakończenia robót naprawczych. Zakazał także użytkowania kładki dla pieszych do czasu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości. Jednocześnie strony mają otwarty termin do wniesienia skargi do WSA w Warszawie na decyzję GINB z 20 grudnia 2021 r. – wyjaśnia Joanna Niedźwiecka.

Gmina Morąg stoi na stanowisku, że PKP jest właścicielem działek nr 4/35 oraz 4/57 powstałych z podziału działki nr 4/20, na których znajduje się kładka.

GINB stwierdził w uzasadnieniu, że kładka nie służy do ruchu pojazdów kolejowych i nie jest elementem drogi służącej przewozowi osób lub rzeczy, co wyklucza jego utrzymanie przez służby kolei. GINB wskazał za to, że kładka łączy dwie części miasta Morąg i jest użytkowana głównie dla celów lokalnego ruchu pieszego, co wskazuje na to, że obowiązaną do jej utrzymywania w należytym stanie jest Burmistrz Morąga jako organ odpowiedzialny za zarządzanie drogami lokalnymi. Wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2021 r., sygn. akt VII SA/Wa 1110/21, WSA w Warszawie uwzględnił sprzeciw Gminy Morąg i uchylił decyzję GINB z dnia 4 maja 2021 r., znak: DON.7100.80.2021.RKR. Sąd stwierdził, że „skoro organ odwoławczy przesądził stan faktyczny i prawny sprawy to powinien wydać orzeczenie merytoryczne, a nie decyzję kasacyjną, która przenosi sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji”. W dalszej części ww. wyroku wskazano, że „jednoznaczne stwierdzenie przez GINB, w oparciu o zgromadzony materiał dowodowy, że podmiotem odpowiedzialnym za stan techniczny kładki jest Gmina Morąg, nie mogło być przez ten organ uznane, jako zmiana podmiotowa postępowania administracyjnego.

Warmińsko-Mazurski Urząd Wojewódzki w piśmie z dnia 31 sierpnia 2007 r. skierowanym do Urzędu Miejskiego w Morągu wskazał iż kładka „stanowi własność PKP S.A.”, bowiem służące do prowadzenia ruchu kolejowego „naziemne, nadziemne i podziemne przejścia dla pieszych i dojścia do peronów, w tym usytuowane w budynkach, wymienione zostały jako budowle przeznaczone do prowadzenia ruchu kolejowego”. Na poparcie tego stanowiska organ przywołał § 1 pkt 2 lit. H rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 22 maja 2001 r. w sprawie określenia rodzajów budynków, budowli i urządzeń przeznaczonych do prowadzenia ruchu kolejowego (Dz. U. Nr 66, poz. 676) (uchylonego z dniem 1 czerwca 2003 r.)

W pomoc, w rozwiązaniu problemu zamkniętej kładki włączył się Zbigniew Ziejewski, Poseł na Sejm RP, który zadeklarował, że będzie w tej sprawie rozmawiał z GINB i Ministrem Infrastruktury, aby sprawę załatwić jak najszybciej.

Zdziwienie wszystkich budzi fakt, że kilka lat wcześniej kolejowa spółka PKP S.A. przyznała się do własności kładki, ogłosiła przetarg na wykonanie dokumentacji projektowej remontu, ale po zmianie władz Zakładu Gospodarowania Nieruchomościami PKP S.A. w Gdańsku spółka nagle zmieniła zdanie i nie uznaje przejścia nad torami za swój obiekt.

(red.)

error: Nie kopiuj!!!