AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Gmina Morąg z promesą na cyfryzację gmin

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się spotkanie sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z samorządowcami z regionu, podczas którego zostały wręczone poszczególnym gminom czeki z kwotą dofinansowania w ramach programu „Cyfrowa gmina”. Gmina Morąg otrzymała czek w wysokości 719 190 zł.

Wart miliard złotych program ma pomóc w zapewnieniu sprzętu i oprogramowania niezbędnego do sprawnego funkcjonowania państwa, pozwoli również sfinansować szkolenia, dzięki którym wdrożenie nowych rozwiązań przebiegnie sprawnie.

Pandemia COVID-19 pokazała, że sprawne wykorzystywanie technologii cyfrowych przez samorządy ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia potrzeb mieszkańców. Wiele urzędów szybko i sprawnie przeniosło swoje działanie do sieci. Przygotowanie gmin do realizacji tego typu działań nie zawsze jest jednak możliwe i nie zawsze odpowiada oczekiwaniom mieszkańców. Problemy są różne – czasem to braki sprzętowe, czasem niewystarczające kompetencje cyfrowe urzędników. W rozwiązywaniu tych wszystkich problemów pomoże program „Cyfrowa gmina”. Projekt jest finansowany z Funduszy Europejskich, w ramach programu React-EU.

Dofinansowanie będzie można otrzymać na zadania związane z:

Cyfryzacją urzędów JST i jednostek im podległych oraz nadzorowanych poprzez nabycie sprzętu IT i oprogramowania, licencji niezbędnych do realizacji e-usług, pracy i edukacji zdalnej.

Edukację cyfrową dla JST w zakresie obsługi nabytego sprzętu oraz oprogramowania i licencji.

Analizą stanu cyberbezpieczeństwa JST, a także zapewnieniem cyberbezpieczeństwa samorządowych systemów informatycznych.

Gmina Morąg otrzymała dofinansowanie w formie grantu do 100% wydatków kwalifikowanych. W ramach trzech kolejno uruchamianych naborów, nasz gmina będzie mogła ubiegać się o grant, który nie będzie wymagał wkładu własnego. Minimalna wysokość dofinansowania dla jednej gminy wynosić będzie 100 000 zł, natomiast maksymalna kwota to 2 000 000 zł.

(red./UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!