AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Gminny program profilaktyki za 2021 r – sprawozdanie

SPRAWOZDANIE z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii 2021 r.

Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na rok 2021 został zatwierdzony uchwałą Rady Miejskiej Nr XXI/329/20 z dnia 29 grudnia 2020 r.

Działalność Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii

1.1.1.Koszty zatrudnienia specjalistów, szkolenia w tym podróże służbowe, delegacje. 1.I.2.Koszty niezbędnych prac remontowych budynku przy ul. Dworcowej 7 oraz wyposażenie w niezbędny sprzęt (świetlica socjoterapeutyczna). – Wykonano przegląd i remont gaśnic, wymieniono zamek w drzwiach wejściowych Biura Pełnomocnika Burmistrza ds. PiRPA. Zakupiono i wymieniono dwa syfony do umywalek oraz zakupiono wkręty do drewna niezbędne do naprawy szafki w Biurze Pełnomocnika Burmistrza ds. PiRPA. Zaopatrzono osoby pracujące w Punkcie Konsultacyjno-Informacyjnym ds. Uzależnień i Przemocy w Biurze PiRPA w maseczki ochronne oraz stacje do dezynfekcji rąk. Zakupiono 2 szt. mikrofonów gamingowych na potrzeby realizacji zadań w Biurze Pełnomocnika Burmistrza ds. Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Morągu, ul. Dworcowa 7 oraz Biblioteki Miejskiej w Morągu- program profilaktyczny „Bezpieczne zachowania w sieci-warsztaty on-line.” Zakupiono stojaki na ulotki i plakaty, w celu szerszego rozprzestrzenienia informacji o instytucjach pomocowych i ulotkach informacyjnych. Etatowi pracownicy biura podejmowali ok 2300 różnych działań, wymagających udzielenia profesjonalnej informacji, interwencji i wsparcia. Z usług specjalistów korzystali: uzależnieni od alkoholu, narkotyków, hazardu, ich rodziny oraz osoby zajmujące się problematyką rodzin (nauczyciele, pracownicy socjalni, policjanci, kuratorzy sądowi). Biuro czynne było od godz. 8:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Ponadto pracownicy Urzędu Miejskiego zatrudnieni do koordynowania działań Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii (3 osoby – 1 i 3/4 etatu) zobowiązani byli również do uczestnictwa w rozprawach sądowych, reprezentując wnioskodawcę w Sądzie Rodzinnym i Nieletnich w Ostródzie. Z racji pełnionych obowiązków powoływani są również jako świadkowie w sprawach o separację czy rozwód odbywających się w Sądzie Okręgowym w Elblągu, a także do Sądu Karnego w sprawach o stosowanie przemocy. Wzywani są na policyjne przesłuchania. Uczestniczą również w szkoleniach, konferencjach, sympozjach w celu uaktualniania wiedzy i podnoszenia kompetencji zawodowych. Zobowiązani są również do zakładania i monitorowania Niebieskich Kart oraz uczestnictwa w posiedzeniach grup roboczych Zespołu Interdyscyplinarnego, co stanowi duże obciążenie czasowe i emocjonalne.

Szczegółowe sprawozdanie:

sprawozdanie GPPIRPA za 2021 r

(red.)

 

 

 

error: Nie kopiuj!!!