Harcerze i Pan Samochodzik

Zuchy i harcerze z Hufca ZHP Morąg każdego dnia starają się zmienić świat na lepsze, tak jak nakazał tego założyciel skautingu generał Robert Baden-Powell. Harcerze z 8. Morąskiej Drużyny Harcerzy Starszych ‘FDDH’ oraz zuchy z Próbnej Morąskiej Gromady Zuchowej „Strażnicy Marzeń” przez ostatnie dwa miesiące realizowali propozycję programową Programowego Ruchu Odkrywców „Superbohater”, szlakiem poszukiwań mogli podążać tropem wyjątkowych postaci – ludzi wybitnych, nietuzinkowych, którzy wyróżniali się na tle swojego czasu i wnosili do naszego lokalnego środowiska powiew niezwykłości.

Po wielu próbach poszukiwać postaci związanej z ich małą ojczyzną podjęli decyzję, że postacią, która zostanie ich „superbohaterem” będzie Zbigniew Nienacki – polski pisarz i dziennikarz, któremu sławę przyniosła seria przygodowych książek o Panu Samochodziku. Zbigniew Nienacki przez wiele lat żył w Morągu, miał tutaj kochankę oraz tutaj zmarł…. a co najważniejsze? Jest autorem książki „Pan Samochodzik i Niewidzialni”, w której wysławił morąskie zabytki, przez co stał się małym superbohaterem dla morąskich zuchów i harcerzy.

W propozycji programowej należało zrealizować trzy etapy: WYBIERZ, POZNAJ, POKAŻ.

Cykl zuchowych zbiórek oparty był na wcieleniu się w członków agencji detektywistycznej. Zuchy prowadziły śledztwo, szukały ukrytych wiadomości i listów. Fabuła książki związanej z Morągiem pozwoliła dzieciom zostać przyjaciółmi Pana Samochodzika, pomagając mu odnaleźć trzy skrzynie zawierające ważne dla historii polski starodruki, dokumenty i rękopisy. Podczas poszukiwać odwiedzili Muzeum im. J. G. Herdera, Ratuszowe Piwnice oraz zabytkowe mury obronne. Podsumowaniem zuchowych przygód jest galeria prac „Auto Pana Samochodzika i ja” oraz infografiki związane ze Zbigniewem Nienackim możliwe do oglądania na wystawie w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu.

Harcerze na swoich zbiórkach zwiedzili Muzeum im. Herdera oraz Ratuszowe Piwnice. Następnie przeprowadzili sondę uliczną dotyczącą znajomości informacji na temat Nienackiego i Pana Samochodzika. Stworzyli „teczki informacyjne” dotyczące zabytków występujących w książce naszego autora, jak również przeprowadzili wywiad z polonistą, dyrektorem MBP w Morągu oraz kierownikiem Muzeum im. Herdera. W jeden z majowych weekendów zorganizowali wędrówkę do Jerzwałdu, gdzie odnaleźli grób Zbigniewa Nienackiego oraz dom w którym mieszkał w latach 1967-1994. Pozostawili tam swoją czarno-zieloną chustę. Na koniec maja w ramach podsumowania projektu harcerze starsi zorganizowali escaperoom w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Morągu. Gra polegała na rozwiązywaniu łamigłówek i odnalezieniu klucza, dzięki któremu można było uwolnić Pana Samochodzika z rąk Niewidzialnych, złych charakterów książki. Zabawa była zorganizowana dla harcerzy oraz dzieci i młodzieży korzystających z miejskiej biblioteki.

Wszystkie organizowane przedsięwzięcia oprócz cechowania się indywidualnością, pozytywnością miały aspekt edukacyjny. Pan Samochodzik i Zbigniew Nienacki zostaną na długo w pamięci morążan oraz wpiszą się na długo w historię morąskiego harcerstwa.

Czuwaj!

pwd. Dominik Jeffrey Rimaszauskas

koordynator realizacji propozycji programowej PRO „Superbohater”