KULTURA I SZTUKAWarmia i Mazury

Hasło i konkurs na logotyp obchodów 550. urodzin Mikołaja Kopernika

W olsztyńskim zamku Gustaw Marek Brzezin, Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz arcybiskup metropolita warmiński Józef Górzyński, w obecności mediów ogłosili hasło Roku Mikołaja Kopernika zaplanowanego na 2023 rok z okazji 550. rocznicy urodzin wielkiego astronoma. Brzmi ono „Coppernici novennia quattuor” (Kopernika cztery dziewięciolecia).

Nawiązuje do zdania z dedykacji Kopernika skierowanej do papieża Pawła III ze wstępu do „De revolutionibus”, w której pisał, że kardynał Mikołaj Schönberg oraz biskup Tiedemann Giese namawiali go „ażeby dzieło nie lat dziewięć, ale już cztery dziewięciolecia u siebie chowane, z ukrycia wydobył, i drukiem światu ogłosić dozwolił”. Ów czas czterech dziewięcioleci spędzonych przez Kopernika na Warmii, miejsca, z którymi był związany, są naszym regionalnym atutem, by godnie obchodzić rocznicę jego urodzin.
W spotkaniu brali udział Piotr Żuchowski, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur i koordynator wojewódzkich obchodów Roku Mikołaja Kopernika z ramienia Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz ksiądz dr Tomasz Garwoliński, dyrektor biblioteki Wyższego Seminarium Duchownego Metropolii Warmińskiej i koordynator obchodów Roku Mikołaja Kopernika z ramienia Arcybiskupa Metropolii Warmińskiej. Ogłosili konkurs na logo „Roku Mikołaja Kopernika”. Nagrodę w wysokości 10 tys. złotych ufundował Marszałek Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Termin składania prac do 31 stycznia 2022 r.
Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagrody zaplanowano na 19 lutego 2022 r. – w dniu urodzin Mikołaja Kopernika. Zwycięzców wyłoni w dwuetapowym głosowaniu Komitet Honorowy Obchodów Roku Mikołaja Kopernika.
Regulamin konkursu

(Muzeum Warmii i Mazur/fot. Łukasz Kulicki)

error: Nie kopiuj!!!