II etap zapobiegania rozszerzania się ognisk wirusa ASF w województwie

Żołnierze z 42 batalionu lekkiej piechoty z Morąga wykonywali działania mające zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF).

W sobotę br. rozpoczął się II etap zapobiegania rozszerzania się ognisk wirusa ASF w województwie Warmińsko – mazurskim tym razem w elbląskiej Bażantarni. 

Do wykonania tego zadania wyznaczonych zostało ponad 70 żołnierzy OT pełniących służbę 

w 42blp z 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Olsztynie . W akcji poszukiwawczej żołnierze OT będą współpracować z administracją publiczną. 

Pierwszy przypadek zachorowania na wirus ASF wśród dzików w Polsce odnotowano w lutym 2014 roku. Jest to choroba zakaźna mogąca przenosić się  z dzików na świnie znajdujące się w gospodarstwach rolnych. Nie została opracowana skuteczna metoda leczenie przeciwko ASF. 

Podczas prowadzenia poszukiwań padłych zwierząt w terenie żołnierze OT  4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej będą doskonalić umiejętności związane z przemieszczaniem się w terenie, topografią, nawigacją. 

W praktyce działania Terytorialsów polegają na przeszukiwaniu dużych obszarów, najczęściej leśnych,  pod kątem występowania na nich padłych dzików. Po znalezieniu podłego zwierzęcia wojskowi mają zadanie przekazania dokładnej lokalizacji służbom weterynaryjnym, które podejmują dalsze działania. (org.)