Inauguracja Dni Rodziny w Morągu

W Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu, w poniedziałek, 13 maja br. odbyła się inauguracja XXI Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny na terenie Gminy Morąg pod hasłem „Małżeństwo – dobre relacje, silna rodzina”.

Patronat Honorowy objął Burmistrz Morąga Tadeusz Sobierajski, zaś patronat medialny m.in. nasz portal www.mediagroupinfo.pl.

Tadeusz Sobierajski, Burmistrz Morąga o dnia rodziny i rodzinie w naszej gminie:

W ramach spotkania odbył się wykład psycholog Natalii Szymkowiak z Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Morągu, na temat tego czym jest rodzina, co nam daje, jak zmienia nasze myślenie i postawy:

Wchodząc w relację z drugim człowiekiem wchodzimy w nią z całym dobrodziejstwem inwentarza, czyli wszystkim tym, w co zostaliśmy zaopatrzeni w naszym domu rodzinnym. Pamiętajmy, że bardzo często pochodzimy ze skrajnie różnych środowisk. W domach niektórych z nas rodzice bardzo dużo pracowali, w innych opiekowali się nami dziadkowie, w kolejnych ktoś miał problem z uzależnieniem od alkoholu albo rodzice postanowili się rozstać…. I teraz to wszystko co przeżyliśmy, czego zostaliśmy nauczeni, co widzieliśmy miesza się z tym, co zna ze swojego domu nasz partner…. jak to się mówi- może być wesoło.

Po około 2-4 latach od momentu ślubu kończy się faza zauroczenia, para musi konfrontować się z trudami życia. Dopiero wtedy okazuje się czy ludzie mają szansę na prawdziwy związek czy nie. Albo będą próbowali to przetrwać albo pójdą w klimat rozrywkowy, czyli  wymienię Cię na lepszy model.

Optymistycznie przyjmijmy, że udało się nam to przetrwać i rodzi się dziecko… młodym rodzicom w jednej chwili zmienia się całe życie. Uczą się nowej roli. Każdy z Państwa wie lub chociaż domyśla się z czym to jest związane. Nieprzespane noce, kilkumiesięczne kolki, ząbkowanie, brak pomocy, wyjście z domu z mężem do biedronki traktowane jest jako forma ekskluzywnej randki. Natłok obowiązków domowych i zawodowych sprawia, że na wiele lat rezygnujemy z siebie, z własnych potrzeb i pragnień. I tu chciałabym się na moment zatrzymać. Przytoczę tu może mało trafny na pierwszy rzut oka przykład maseczki tlenowej w samolocie. W razie awarii obsługa samolotu każe najpierw osobie dorosłej/opiekunowi nałożyć maskę, a dopiero potem dziecku. Część z Państwa zapewne teraz zastanawia się jak to można odnieść do rodzicielstwa. Jeśli MY jako rodzice nie zatroszczymy i nie zaopiekujemy się również sobą, swoimi potrzebami, nie będziemy w stanie w należyty sposób zająć się naszym małym człowiekiem. Niewyspani, zmęczeni, głodni z niewyjaśnionym konfliktem z partnerem, nie będziemy posiadali tylu zasobów cierpliwości, opanowania i empatii, ile byśmy chcieli. Nie chodzi mi tu o to abyśmy od dziś stawiali siebie na piedestale, ale żebyśmy mieli gdzieś z tyłu głowy, że my również jesteśmy ważni i od nas to wszystko czym jest nasza rodzina się zaczęło.

Jak już przeżyjemy okres niemowlęcy, wczesne dzieciństwo, dzieciństwo, rozpoczęcie szkoły ( i wszelkie strajki nauczycieli) rozpoczyna się okres adolescencji, czyli poszukiwanie przez nastolatka swojego JA, swojej tożsamości i drogi. Część z Państwa ma to już pewnie za sobą, niektórzy jednak chętnie posłuchają. I w tym momencie rodzice często zadają pytanie „na boga gdzie my popełniliśmy błąd… należy pamiętać, że w tym okresie za późno jest już na wychowanie, ale pocieszające jest to, że najczęściej kiedy nasze dziecko opuszcza dom rodzinny, że wcale tak dramatycznie to nie wygląda. Urnie po sobie posprzątać, ukłonić się sąsiadce i przyszłej teściowej, szanuje ludzi, w pracy go chwalą i ma grono oddanych przyjaciół. Bardzo bliskie mojemu wewnętrznemu przekonaniu jest stwierdzenie: ile dasz z siebie, tyle otrzymasz. Mówiąc kolokwialnie ile włożysz w dziecko – miłości, czasu, uwagi, troski, cierpliwości, tyle ono później da światu.

Kolejnym etapem jest opuszczenie gniazda rodzinnego przez dziecko. Może nieść to za sobą najtrudniejszy dla pary kryzys. Nagle rodzice przestają być pełno etatowymi opiekunami. Już nie muszą nikogo wozić do szkoły, na dodatkowe zajęcia, odbierać z imprezy czy od znajomych. Zostają sami ze sobą i tym co przez lata jako para wypracowali. Jednym z składników miłości jest intymność. W ujęciu profesora Bogdana Wojciszke rozumiana jest jako KLEJ NA MIŁOŚĆ. Intymność to wspólny świat pary, wsparcie, które dają sobie w trudnych chwilach, przyjazne uczucia, którymi darzymy partnera. I to właśnie na utrzymanie intymności w związku mamy realny wpływ. Namiętność czego byśmy nie zrobili, jak bardzo byśmy się nie starali i tak w końcu wygaśnie. Intymność pozostanie na dłużej.

Warto wspomnieć w tym miejscu, że naszą rodziną, co prawda nie tą biologiczną, a tą z wyboru są nasi przyjaciele. Osoby, które są obecne w naszym życiu mimo braków więzi krwi. Bardzo często to właśnie na nich możemy liczyć w sytuacjach kryzysowych, wtedy gdy potrzebujemy wsparcia, pomocy czy dobrej rady. W tym ważnym dniu pamiętajmy również o nich.

Obecnie żyjemy w bardzo trudnych dla rodziny czasach. Pogoń za pieniądzem, praca za granicą jednego z małżonków, życie w ciągłym biegu i pędzie, telefony, które nie opuszczają naszej dłoni. Wszystko to wcale nie służy rodzinie i naszym relacjom z najbliższymi. Postarajmy się zatrzymać chociaż na chwilkę, na kilka godzin odłożyć telefon, zadbać o czas na wspólny posiłek i rozmowę. Kilka chwil naszej szczerej uwagi i obecności dla bliskich będzie tworzyło kiedyś wspomnienia naszej rodziny. A one jak wiemy są bezcenne.

W dalszej części spotkania odbył się występ chóru szkolnego „Camerata” ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu pod kierunkiem Ewy Łuszcz, występ zespołu BRASS, Grupa wokalno-muzyczna Biesiadki z UTW w Morągu, poczęstunek. Można było także zobaczyć wystawę fotografii zbiorowej pt. „Morąska rodzina wczoraj i dziś”.

-Od dzisiaj do 22.05.2019 prezentujemy w Wypożyczalni dla Dorosłych niezwykłą wystawę, która zawiera morąskie rodziny  na starych i nowych fotografiach. Serdecznie zapraszamy do zwiedzania, bo termin jest bardzo krótki, a wystawa warta zobaczenia. Przy okazji można też zgarnąć naklejkę w zabawie #gramzbiblioteką – mówi Elżbieta Dziubińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.

W ramach obchodów Dni Rodziny  w Morągu 27 maja zorganizowana zostanie również impreza poświęcona rodzinie, a przygotowana przez słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Morągu.

Dni Rodziny potrwają w naszym regionie od 10 maja do 14 czerwca. W tym czasie w naszym mieście odbędzie się szereg imprez, m.in. 2 czerwca – festyn w morąskim Domu dla Dzieci i Młodzieży „Promyk”, a dzień wcześniej – 1 czerwca – na alejkach, Festiwalu Sztuki  z okazji Dnia Dziecka. Festiwal ma charakter przeglądu twórczości artystycznej dzieci i młodzieży, 31 maja br. – „Rodzinne zwiedzanie Muzeum im. J. G. Herdera w Morągu” –  w dwóch grupach: na godz. 16 i na godz. 17.00 – zwiedzanie wystawy „W damskiej gotowalni” oraz ekspozycji stałych muzeum (bezpłatnie),  w poniedziałek 27 maja br. – „Dzień Rodziny  z UTW” w sali kina, o godz. 16.00. W programie wydarzenia: tańce, nowa sztuka grupy teatralnej, poczęstunek, badanie poziomu cukru we krwi oraz ciśnienia tętniczego przez Polskie Stowarzyszenie Diabetyków Koło Miejsko-Gminne w Morągu.

(red.)