AktualnościHALO MORĄG

Inspektorzy budowlani dokonywali kolejnych oględzin zamkniętej kładki

Na morąskim dworcu PKP  odbyły się oględziny kładki dla pieszych w celu ustalenia aktualnego stanu technicznego. Wizji nieczynnego przejścia dla pieszych dokonali inspektorzy z Warmińsko-Mazurskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie, w obecności przedstawicieli spółki PKP S.A. i przedstawicieli Burmistrza Morąga.

W związku z prowadzonym postępowaniem odwoławczym od decyzji Warmińsko-Mazurskiego WINB z 4 marca 2021 r., w przedmiocie nieodpowiedniego stanu technicznego obiektu, Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego zlecił Warmińsko-Mazurskiemu Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego przeprowadzenie dodatkowego postępowania poprzez dokonanie oględzin kładki dla pieszych na stacji kolejowej Morąg w km 45,270 linii nr 220 Olsztyn-Bogaczewo na obszarze kolejowym działki nr 4/35 i 4/57 (przed podziałem działka nr 4/20) obr. 2 m. Morąg, celem ustalenia aktualnego stanu technicznego.

Decyzją z dnia 4 marca 2021r. Warmińsko-Mazurskiego WINB , w trybie art. 66 ust. I ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2020 r., poz. 256 ze zm.) nakazał Polskim Kolejom Państwowym S.A.:

  1. a) zabezpieczyć kładkę przed dostępem osób poprzez wygrodzenie i oznakowanie tablicami informującymi o istniejącym zagrożeniu w części znajdującej się na działkach 4/35 i 4/57 (przed podziałem działka nr 4/20) obr. 2 m. Morąg oraz utrzymać zabezpieczenie do czasu zakończenia czynności określonych w pkt 1 b do dnia 30 marca 2021 r.;
  2. b) wymienić skorodowane elementy ustroju nośnego znajdującego się na działce nr 4/57 oraz oczyścić i zabezpieczyć antykorozyjne konstrukcję stalową znajdującą się na działkach 4/35 i 4/57 do dnia 30 grudnia 2021 r. 2. w trybie art. 66 ust. 2 Prawa budowlanego zakazał użytkowania obiektu do czasu wyeliminowania tych nieprawidłowości. Decyzja o zakazie użytkowania podlega natychmiastowemu wykonaniu w myśl art. 108 § 1 k.p.a.

Główny Inspektor Nadzoru Budowalnego po rozpatrzeniu odwołania PKP S.A., decyzją z dnia 4 maja 2021 r., uchylił w całości zaskarżoną decyzję organu wojewódzkiego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia dla W-MWINB.

Od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie odwołała się Gmina Morąg. Morąski samorząd stoi na stanowisku, że w ramach zapewnienia bezpiecznego przekraczania toru kolejowego przez pojazdy drogowe i pieszych linia kolejowa powinna być wyposażona w przejścia dostosowane i określone przez przepisy szczególne (par. 11ww Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej). Przepis ten wprost przesądza, że przejście dla pieszych ( w tym nadziemne), jest częścią linii kolejowej. WSA wyrokiem z dnia 13 sierpnia 2021 r., uchylił zaskarżoną decyzję GINB z dnia 4 maja 2021 r.

Z protokołu wizji lokalnej przeprowadzonej przez Warmińsko-Mazurski WINB w dniu 14 stycznia 2021 r. wynika, iż organ wojewódzki przeprowadzając kontrole skupił się jedynie na konstrukcji kładki, nie wspominając nic na temat istniejącego stanu technicznego tego obiektu. Mając na uwadze fakt, iż ostatnie czynności dowodowe przeprowadzono niemal rok temu, konieczne jest ustalenie aktualnego stanu technicznego obiektu, w szczególności w zakresie tego, czy stan techniczny obiektu uległ od tego czasu zmianom, a zwłaszcza potencjalnemu pogorszeniu. Należy podkreślić, iż konieczność przeprowadzenia dodatkowego postępowania wyjaśniającego wynika również z faktu, iż organ wojewódzki w trakcie toczącego się postępowania nie zrealizował zaleceń GINB zawartych w decyzji z dnia 27 sierpnia 2020 r., znak: DON.7100.178.2020,KK. Zakres nałożonych obowiązków w decyzji Warmińsko-Mazurskiego WINB z dnia 4 marca 2021 r. jest niemal identyczny do tych z decyzji organu wojewódzkiego z dnia 25 czerwca 2020 r., nr 27/11K/20, znak: IKB1.7741.01,2020 -zmianie uległ jedynie termin realizacji wykonania określonych czynności. Z tego względu organ wojewódzki przeprowadzając kontrolę musi jednoznacznie określić stan, jaki ma zostać osiągnięty przez ewentualnego wykonawcę zastępczego, celem uniknięcia jakichkolwiek wątpliwości w tym zakresie. Z: uwagi na występujące w materiale dowodowym nieścisłości oraz konieczność należytego zbadanie sprawy, organ odwoławczy musi jednoznacznie ustalić, które konkretnie elementy konstrukcji nośnej kładki są skorodowane, na jakich przęsłach występuje korozja (czy dotyczy to wszystkich przęseł, czy tylko niektórych) i które elementy ustroju nośnego obiektu wymagają natychmiastowej wymiany. Dodatkowo należy wskazać, czy przedstawione uchybienia są możliwe do naprawy – czytamy w postanowieniu GINB.

Inspektorzy budowlani sporządzili protokół oględzin kładki i dokumentację fotograficzną.

Podczas oględzin inspektorzy stwierdzili, że kładka nad torami nie wymaga całkowitej rozbiórki, a ujawnione uchybienia mogą być naprawione.

Aktualny stan techniczny kładki:

– skorodowane elementy konstrukcji nośnej kładki:  poprzecznice nr 3,6, 7 od podpory nr 1 w przęśle nr 1 oraz poprzecznice nr 3 i od podpory nr 2 w przęśle nr 2, dwa odpadające krzyżulce z płaskownika na przęśle nr 1, ubytek podłużnicy przy podporze nr na przęśle nr 2 w skutek korozji;

– przęsła, na których występują skorodowane elementy:  nr 1 i nr 2

– elementy ustroju nośnego obiektu wymagające natychmiastowej wymiany: poprzecznice nr 3,6,7 od podpory nr 1 w przęśle nr 1, poprzecznice nr 3 i 5 od podpory nr 2 w przęśle nr 2, dwa krzyżulce na przęśle nr 1, fragment podłużnicy przy podporze nr 2 na przęśle nr 2;

– czy uchybienia są możliwe do naprawy: tak;

– stan, jaki ma zostać osiągnięty: wymienić skorodowane elementy, oczyścić z rdzy całość konstrukcji, pomalować antykorozyjnie całość konstrukcji, w tym konstrukcje schodów, barierki, osłony przeciwporażeniowe.

GINB zdecydował, że sprawa odwołania zostanie załatwiona do 20 grudnia br.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!