AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Intercity prezentuje rozkład na sezon dla województwa

Nowe pociągi oraz wyższy standard podróżowania – to najważniejsze nowości dla województwa warmińsko-mazurskiego w nowym rocznym rozkładzie PKP Intercity, który wejdzie w życie w niedzielę 13 grudnia 2020 roku.

W nowym rozkładzie znacząco podniesie się standard podróżowania z i do Olsztyna, ponieważ już niemal wszystkie połączenia (16 z 18) będą w kategorii InterCity (IC). Bardziej komfortowe będą podróże m.in. po północnej Polsce – pomiędzy Olsztynem a Trójmiastem i Szczecinem pasażerowie będą podróżować jedynie pociągami kategorii IC: IC Stańczyk, IC Gryf, IC Rybak, IC Żuławy i IC Albatros. Wszystkie z nich będą obsługiwane składami ze zmodernizowanymi wagonami, co jest efektem programu inwestycyjnego PKP Intercity.

Tak samo będzie na trasie Olsztyn – Poznań – wszystkie pociągi łączące obydwa miasta będą w kategorii IC: IC Drwęca, IC Mamry, IC Ukiel, IC Jeziorak. Wydłuży się relacja ostatniego z nich, dzięki czemu Olsztyn uzyska nowe połączenie z Wrocławiem.

Nowy pociąg IC Niegocin zapewni połączenie Giżycka z Trójmiastem na czas modernizacji linii kolejowej nr 38. Od czerwca 2021 r. pociąg TLK Biebrza pojedzie w wydłużonej relacji Gdynia – Warszawa przez Olsztyn, Białystok, Bielsk Podlaski, Hajnówkę, Czeremchę i Siemiatycze, zapewniając tym samym komunikację Olsztyna z Podlasiem.

Nowy rozkład przynosi także cykliczne połączenia między Olsztynem a Warszawą. Na tej trasie kursować będzie 8 par pociągów, odjeżdżających w dwugodzinnych odstępach z Warszawy od 6:00 do 20:10, a przyjeżdżających do stolicy od 8:00 do 22:00.

Już wkrótce kolejne nowe połączenie

W nowym rozkładzie PKP intercity zaplanowało także jeszcze jedno nowe połączenie, którego start kursowania jest czasowo zawieszony ze względu na uwarunkowania związane z epidemią. Decyzja o dacie jego uruchomienia zostanie podjęta na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz. Pociąg TLK Kormoran pojedzie w nowej relacji Polanica Zdrój – Olsztyn, zapewniając olsztynianom codzienne połączenie z Warszawą, Katowicami, Nysą i Kotliną Kłodzką.

Dostosowanie do prac modernizacyjnych

Obowiązujący od 13 grudnia 2020 roku rozkład jazdy uwzględnia zmiany, które zapewnią optymalne kursowanie pociągów podczas modernizacji linii kolejowych. Prace rozpoczną się również na linii nr 38 na odcinku Ełk – Giżycko, przez co pociągi między Olsztynem a Białymstokiem (IC Rybak, TLK Biebrza) kursować będą przez Szczytno i Pisz, a skład IC Mamry z Wrocławia dojedzie tylko do Giżycka. Kolejne zmiany czekają na pasażerów wraz z rozpoczęciem modernizacji Warszawskiego Węzła Kolejowego. Część pociągów z i do Olsztyna będzie dojeżdżać tylko do i ze stacji Warszawa Gdańska.

Wpływ epidemii na siatkę połączeń

Trwająca epidemia i związane z tym ograniczenia wprowadzane w sferze publicznej przyczyniają się do mniejszego zapotrzebowania na podróże koleją. W związku z tym PKP Intercity na podstawie prowadzonych na bieżąco analiz frekwencji w swoich pociągach może wprowadzać zmiany w siatce połączeń, dostosowując ofertę do aktualnego zainteresowania.

Kompleksowa informacja dla podróżnych

Bilety PKP Intercity dostępne są w kasach na terenie całego kraju, w Centrach Obsługi Klienta na głównych dworcach, w automatach biletowych, a także przez Internet na stronie intercity.pl lub za pośrednictwem aplikacji IC Mobile Navigator. Dokładne informacje na temat biletów i rozkładu jazdy przewoźnika pasażerowie uzyskają na stronie intercity.pl lub dzwoniąc pod nr 703 200 200 (opłata za minutę połączenia 1,29 zł brutto. Usługę świadczy PKP Intercity S.A.).

Bezpieczne podróże z PKP Intercity

Obecnie w pociągach przewoźnika może być zajętych jednocześnie, co najwyżej 50 proc. miejsc do siedzenia. Spółka  na bieżąco monitoruje frekwencję we wszystkich swoich pociągach. Widząc zwiększone zainteresowanie połączeniami, w miarę możliwości podejmuje decyzje o wzmocnieniu ich dodatkowymi wagonami nie dopuszczając do przekroczenia limitu zajętości 50 proc. miejsc.

W trosce o bezpieczeństwo podróży, PKP Intercity ściśle kontroluje poziom zajętości miejsc nie tylko w poszczególnych relacjach, ale także na każdym odcinku podróży. Dlatego też cały czas obowiązkowa jest rezerwacja miejsc we wszystkich kategoriach pociągów.

PKP Intercity funkcjonuje w reżimie sanitarnym, dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa podróżnym i pracownikom. Od dnia, w którym potwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, do końca października pociągi PKP Intercity przewiozły ponad 16 mln osób i do tej pory nie odnotowano przypadku, w którym zakażenie byłoby następstwem podróży pociągiem.

Na pokładach pociągów obowiązuje zakrywanie ust i nosa podczas trwania całej podróży. Każdy skład przewoźnika jest dezynfekowany i czyszczony po zakończeniu przejazdu. Od marca do października 2020 r. wykonano ponad 260 tysięcy dezynfekcji.

Kierownicy pociągów i konduktorzy są wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i utrzymania higieny osobistej – maseczki i rękawiczki ochronne oraz żele do mycia i dezynfekcji rąk. Ich kontakt z podróżnymi podczas kontroli biletów, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych terminali konduktorskich, odbywa się z zachowaniem bezpiecznego dystansu.

(Intercity)

error: Nie kopiuj!!!