AktualnościWarmia i Mazury

Internetowa propozycja olsztyńskiego teatru

Od 12 kwietnia Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie proponuje wszystkim widzom możliwość bezpłatnego oglądania online (platforma Vimeo) spektakli prezentowanych na swoich scenach.

Nie będzie to jednorazowe udostępnienie, bowiem do końca kwietnia zaplanowano funkcjonowanie e-repertuaru.

To oznacza, że widz ma opcję wybrania tytułu i dnia w którym to będzie chciał go obejrzeć.

W najbliższym czasie proponowane są dwa spektakle:  „Baśń o pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze” Bolesława Leśmiana w reż. Jarosława Kiliana z muzyką Grzegorza Turnaua- spektakl dedykowany najmłodszym, oczywiście również dorosłym i całym rodzinom oraz „Rzeczy, których nie wyrzuciłem” autorstwa Marcina Wichy w reżyserii Łukasza Barczyka

Dodatkowo zaplanowano nagranie programu edukacyjnego pokazującego teatr „od kuchni”. Zostaną w nim przedstawione kwestie techniczne (opowieści o kurtynie, zapadniach czy sztankietach). Nie zabraknie również osób pracujących przy danym spektaklu, o których często nie wiemy, a bez których pracy nie byłoby danego wydarzenia.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM:

12 kwietnia, niedziela, Baśń (1) od 17:30

13 kwietnia, Lany Poniedziałek, Baśń (2) od 12:00

13 kwietnia, Lany Poniedziałek, Rzeczy (1) od 19:25

15 kwietnia, środa Rzeczy (2) od 19:25

17 kwietnia, piątek , Baśń (3) od 17:30

18 kwietnia, sobota, , Baśń (4) od 12:00

18 kwietnia, sobota , Rzeczy (3) od 19:25

19 kwietnia, niedziela, Baśń (5) od 12:00

19 kwietnia, niedziela, Rzeczy (4) od 19:25

21 kwietnia, wtorek Baśń (6) od 17:30

23 kwietnia, czwartek, Rzeczy (5) od 19:25

25 kwietnia, sobota,  Baśń (7) od 12:00

25 kwietnia, sobota , Rzeczy (6) od 19:25

26 kwietnia, niedziela, Rzeczy (7) od 19:25

28 kwietnia, wtorek, Baśń (8) od 17:30

30 kwietnia, czwartek, Rzeczy (8) od 19:25

Baśń o Pięknej Parysadzie i o ptaku Bulbulezarze

„Daleko, daleko, za górą, za rzeką, za zielonym borem, za modrym jeziorem, w pobliżu rozstaju, w sąsiedztwie ruczaju stał niegdyś pałac, a obok pałacu – ogród, a obok ogrodu – droga, która prowadziła nie wiadomo skąd i nie wiadomo dokąd…”

Tak zaczyna się klechda sezamowa Bolesława Leśmiana pt. O pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze. Baśń jest arcydziełem literatury dziecięcej i zachwyca kolejne pokolenia pięknem języka, którym została opowiedziana, niezwykłymi przygodami i hipnotyzującą, poetycką aurą.

Pewna piękna Parysada ma życzenie. Chce coś mieć. Jej bezgranicznie oddani bracia są gotowi zginąć, by spełnić marzenie siostry… Przed postaciami staną liczne przeszkody, przygody i przemiany. Z historii o ptaku Bulbulezarze dowiemy się, co sprawiło, że piękna, choć rozkapryszona,  księżniczka Parysada, która nie umiała płakać, stała się mądrą i dzielną dziewczyną, a po wielu próbach wreszcie uroniła pierwszą łzę.

Na Dużej Scenie zobaczycie prawdziwą baśń, w której znajdzie się dużo magii, trochę mroku, dawka strachu, garść humoru i mnóstwo piękna. Piękna będzie Parysada i muzyka granana żywo. Piękne piosenki, niezwykłe rekwizyty oraz efekty wyczarowane przez machiny teatralne… Wszystko w klimacie bliskowschodnich opowieści ze zbioru „Klechdy sezamowe”. Bolesława Leśmiana zainspirowały tajemnicze baśnie arabskie. Nadał im własny, poetycki styl opowieści i indywidualny, niepowtarzalny język.

Przedstawieniu w reżyserii Jarosława Kiliana towarzyszy wykonywana na żywo muzyka Grzegorza Turnaua.
Rzeczy, których nie wyrzuciłem

Adaptacja zbioru esejów Marcina Wichy to opowieść o matce i swoiste rozliczenie z nią. Bohater porządkując rzeczy po zmarłej rodzicielce przywołuje ją, swoje dzieciństwo i młodość. Wspomina i próbuje zrozumieć rodziców. Przy okazji segregowania różnych przedmiotów pojawiają się kolejne skojarzenia związane z przeszłością.

Marcin Wicha jest laureatem Paszportów Polityki za 2017 rok. W 2018 roku otrzymał m.in. Nagrodę Literacką „Nike” oraz „Nike czytelników” za „Rzeczy których nie wyrzuciłem”.

(wwim)

error: Nie kopiuj!!!