Warmia i Mazury

Interwencje wobec osób lekceważących ograniczenia- podsumowanie weekendu

Kolejni mieszkańcy naszego powiatu przekonali się o tym, że policjanci bardzo poważnie traktują ograniczenia, jakie zostały wprowadzone w związku z walką z koronawirusem. Tylko w ciągu ostatniego weekendu policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostródzie odnotowali blisko 80 przypadków naruszeń przepisów porządkowych związanych z gromadzeniem się oraz przemieszczaniem się osób.

Od kilku tygodni wszyscy znajdujemy się w nowej, trudnej sytuacji, z którą wiążą się pewne nakazy czy ograniczenia. Należy jednak pamiętać, że nowe zasady nie są wprowadzone po to, by utrudnić nam życie lecz po to, by zapewnić nam bezpieczeństwo i skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa.

W związku z epidemią koronawirusa policjantom zlecone zostały nowe zadania związane ze zwalczaniem zagrożenia. Funkcjonariusze wspierani przez żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej prowadzą nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Codziennie, co najmniej raz na dobę mundurowi sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do decyzji służb sanitarnych oraz kontrolują, jak czują się te osoby oraz czy nie potrzebują pomocy lub wsparcia.

Na ulicach można zauważyć więcej policyjnych patroli, wspieranych często przez strażników miejskich oraz żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej. Funkcjonariusze podczas codziennej służby sprawdzają, czy mieszkańcy stosują się do nowych ograniczeń związanych między innymi z gromadzeniem się czy utrzymywaniem odpowiedniej odległości od siebie.

Ograniczenia dotyczą również przemieszczania się osób, dlatego policjanci ostródzkiej drogówki codziennie prowadzą kontrole kierowców sprawdzając, czy wyjazd jest uzasadniony, czy osoby poruszają się bez konkretnego celu.

Tylko w ciągu ostatniego weekendu (4-5.04) policjanci odnotowali blisko 80 przypadków niestosowania się do nowych przepisów związanych z gromadzeniem się osób oraz przemieszczaniem się. Za popełnione wykroczenia funkcjonariusze nałożyli 17 mandatów karnych. Zastosowali ponad 50 pouczeń. W jednym przypadku sprawa zakończy się w sądzie.

Policjanci apelują!

Nowe przepisy nie są wprowadzone po to, by utrudnić życie mieszkańcom. Są konieczne by skutecznie walczyć z epidemią koronawirusa i zapewnić nam wszystkim bezpieczeństwo.

Osoby, które lekceważą nowe ograniczenia i tym samym narażają zdrowie i życie swoje oraz innych będą pociągane do odpowiedzialności. Nie ma pobłażania wobec braku odpowiedzialności oraz braku powagi wobec trwającej epidemii.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!