Warmia i Mazury

JAK NAJDALEJ STĄD w 68.MFF w San Sebastian

Najnowszy obraz Piotra Domalewskiego twórcy obsypanego nagrodami debiutu CICHA NOC ubiegać się będzie o Złotą Muszlę na 68.Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian (18-26 września 2020).

Film prezentowany będzie w sekcji konkursowej New Directors, w której rywalizują debiutanci bądź autorzy drugich pełnometrażowych filmów tak jak w przypadku Piotra Domalewskiego. Zmierzy się on  z 11 innymi twórcami m.in. z Brazylii, Francji, Chin, Irlandii, Japonii, Hiszpanii , Rosji i Wielkiej Brytanii.

– To zaszczyt być w tak doborowym towarzystwie, na tak ważnym Festiwalu! Marzyłem o tym” – powiedział Piotr Domalewski na wieść o zakwalifikowaniu filmu do Konkursu.

JAK NAJDALEJ STĄD/ I NEVER CRY to film drogi, opowieść o 17-letniej Oli z Olsztyna, która na własną rękę wyrusza do nieznanego kraju. Jest to podróż życia, podróż w nieznane, podczas której dziewczyna będzie chciała odnowić relacje z dawno nie widzianym ojcem. W Irlandii pozna inny świat i ludzi, którzy odmieniają jej podejście do życia.

Odtwórczyni głównej roli Zosia Stafiej, studentka I roku Wydziału Aktorskiego łódzkiej filmówki została odkryta w drodze ogólnopolskiego castingu, w którym uczestniczyło ponad tysiąc dziewcząt. W obsadzie filmu mamy więc połączenie młodego oddechu z doświadczeniem wybitnych aktorów jak Kinga Preis czy Arkadiusz Jakubik. Film powstał w koprodukcji polsko-irlandzkiej. Producentem polskim jest  AKSON STUDIO.

Autorem zdjęć podobnie jak w „Cichej Nocy” jest Piotr Sobociński jr. Przez siedem dni ekipa pracowała w Olsztynie. Tu na dworcu autobusowym padł pierwszy klaps. Piotr Domalewski podkreślał, że cieszy się z życzliwości i wsparcia jakiego doświadczył i doświadcza ze strony samorządu województwa warmińsko-mazurskiego, który po raz drugi zaufał mu i poprzez Fundusz dofinansował najnowszy projekt. Miastu Olsztyn dziękował za zaangażowanie, za pomoc organizacyjną poprzedzającą zdjęcia jak i za sprawny i bezpieczny ich przebieg. Później ekipa udała się do Irlandii, ale bardziej irlandzki klimat niż na Zielonej Wyspie miał olsztyński pub Carpenter, w którym realizowano zdjęcia.

Na 72.Międzynarodowy Festiwalu Filmowym w Cannes reżyser i producent zostali zaproszeni do prezentacji fragmentu filmu w ramach canneńskiego pitchingu. 4 listopada 2019 odbyła się kolaudacja filmu.

W ocenie Komisji Kolaudacyjnej WMFF „Jak najdalej stąd” to przejmujący obraz, który wzruszy widzów i ma szanse wpisać się w nurt współczesnego kina nie tylko europejskiego, ale i światowego, które zdecydowanie jest mniej hermetyczne na  problematykę emigracji zarobkowej. Siłą filmu Piotra Domalewskiego są kreacje aktorskie. Zofia Stafiej, trafnie wybrana spośród tysiąca kandydatek już w pierwszej scenie pokazuje charakter. Wiemy, że stać ją będzie na wszystko. Dramaturgia i napięcie budowane delikatnymi, wręcz dokumentalnymi środkami dają niesamowity efekt, który wzmacniają zdjęcia Piotra Sobocińskiego jr. i niepospolita, nastrojowa muzyka Hani Rani”.
W lutym film  przedstawiony został na specjalnym pokazie podczas 70.Międzynarodowego Festiwalu Filmowego BERLINALE.
(wwim)

error: Nie kopiuj!!!