Jak zadeklarować 1% podatku na rzecz OPP w 2019 roku

W związku ze zmianami rozliczania podatku dochodowego wprowadzanymi od 2019 roku, Krajowa Administracja Skarbowa prowadzi kampanię informacyjną dot. nowej usługi e-PIT, w tym m.in. sposobu deklarowania 1% podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz Organizacji Pożytku Publicznego. Poniżej prezentujemy podstawowe informacje na ten temat.

INFORMACJE DLA ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO DOTYCZĄCE NOWEJ USŁUGI TWÓJ E-PIT DOSTĘPNEJ OD 15 LUTEGO 2019 ROKU
Usługa Twój e-PIT to zeznanie podatkowe PIT-37 lub/i PIT-38, które 15 lutego zostanie udostępnione podatnikowi w serwisie podatki.gov.pl. System automatycznie wypełni i udostępni PIT-37 lub PIT-38 (nie trzeba składać żadnego wniosku w tej sprawie). Znajdą się w nim informacje od pracodawcy, dane z ubiegłorocznych zeznań, takie jak numer rachunku bankowego, ulga na dzieci czy dane organizacji pożytku publicznego (OPP).
Twój e-PIT można:
– zweryfikować i zaakceptować bez zmian,
– poprawić (np. zmienić/wpisać organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% podatku),
– uzupełnić o dane, których nie posiada urząd skarbowy (np. ulgi i odliczenia).
Twój e-PIT można też odrzucić i rozliczyć się samodzielnie. Jeżeli podatnik nic nie zrobi z zeznaniem PIT, przygotowanym dla niego i nie rozliczy się samodzielnie z urzędem skarbowym, to 30 kwietnia 2019 r. Twój e-PIT uznamy za zaakceptowany.

Usługa Twój e-PIT automatycznie wskazuje tę organizację pożytku publicznego (OPP), która w ubiegłym roku otrzymała od podatnika 1% podatku. Wskazuje też cel szczegółowy i automatycznie zaznacza zgodę na przekazanie wybranej OPP informacji o 1%, według informacji z ubiegłego roku. Można edytować te dane i zmienić wybraną wcześniej OPP lub cel szczegółowy. Osoby, które rozliczają się po raz pierwszy mają możliwość edycji zeznania i przekazania swojego 1% podatku.

Ministerstwo Finansów na stronie www.podatki.gov.pl utworzyło zakładkę dedykowaną OPP. Informacje w niej zawarte podzielone są na trzy sekcje:

OPP jako beneficjent 1% – czyli jak przekazać 1% podatku w usłudze Twój e-PIT – > tu m.in. infografika, pytania i odpowiedzi do tworzenia których zaproszone zostały także OPP

OPP jako płatnik – tj. informacje o zmianach od 1 stycznia 2019 r.

Kontakt

Informacja pochodzi z Izby Administracji Skarbowej w Olsztynie.

Tych, którzy chcieliby wiedzieć więcej, zachęcamy również do zajrzenia na portal NGO.pl, gdzie tematowi 1% poświęcono odrębną zakładkę: 1 procent – ngo.pl

Grafika_e-PIT_1_proc.jpg

(rowop)