AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

„Jazda na zderzaku” – policjanci przypominają o obowiązujących przepisach

1 czerwca br. weszła w życie nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadziła m. in. obowiązek zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową. Policjanci przypominają obowiązujące przepisy i apelują do kierowców stosowanie się do nowych zasad.

Tylko w ostatni weekend policjanci ostródzkiej drogówki ujawnili na drodze S7 kilka przypadków niestosowania się do obowiązku zachowania minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu.

Jazda na zderzaku” jest manewrem niebezpiecznym, szczególnie na drogach ekspresowych i na autostradach, gdzie prędkość z jaką poruszają się kierowcy jest znacznie wyższa. Nie zachowując odpowiedniego odstępu od pojazdu jadącego przed nami nie dajemy sobie szans na odpowiednio szybką reakcję

mówią policjanci ostródzkiej drogówki i dodają:

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien pamiętać o jednej z podstawowych zasad – zasadzie ograniczonego zaufania. Nigdy nie wiemy, jak zachowa się kierowca jadący przed nami. Właśnie dlatego ten minimalny odstęp jest niezbędny by mieć czas na reakcję i, być może, uniknięcie tragedii

1 czerwca br. weszły w życie nowe przepisy, które jasno określają, jaki ma być minimalny odstęp od poprzedzającego pojazdu, podczas poruszania się autostradą lub drogą ekspresową. Wyrażony jest w metrach i określa się, jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Wprowadzone zmiany mają wpłynąć na poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zachowanie bezpiecznej odległości może nas uchronić przed różnego rodzaju niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Policjanci przypominają – ważne zmiany w przepisach ruchu drogowego

Nowe regulacje prawne w tym zakresie mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych przekraczających jezdnię, ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory, a także wprowadzenie konkretnego, dającego się wyznaczyć, minimalnego odstępu od poprzedzającego pojazdu podczas jazdy autostradą lub drogą ekspresową.

PIESI

Pierwszeństwo pieszych w obrębie przejścia dla pieszych: pieszy również WCHODZĄC na jezdnię lub torowisko, a nie jak dotychczas tylko przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, poza pewnymi wyjątkami, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na przejściu dla pieszych, a także WCHODZĄCY na nie ma pierwszeństwo przed pojazdem, z wyłączeniem tramwaju.

Korzystanie z telefonu na przejściu dla pieszych: zabrania się pieszemu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, w tym również przez przejście dla pieszych lub torowisko, w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

KIERUJĄCY

Zmiany w udzielaniu pierwszeństwa pieszemu na przejściu dla pieszych: kierujący pojazdem (z wyłączeniem kierującego tramwajem) zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście.

Wprowadzenie minimalnego odstępu między pojazdami poruszającymi się po autostradzie lub drodze ekspresowej: kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową jest obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten, wyrażony w metrach, określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Przepisu tego nie stosuje się podczas manewru wyprzedzania.

Ujednolicenie dopuszczalnych prędkości pojazdów na obszarze zabudowanym niezależnie od pory: prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów na obszarze zabudowanym od 1.06.2021 roku wynosi 50 km/h – brak dotychczasowego rozróżnienia dopuszczalnej prędkości w zależności od godziny. Wyjątek stanowi strefa zamieszkania, gdzie prędkość dopuszczalna pojazdu lub zespołu pojazdów wynosi 20 km/h.

(KPP Ostróda)

error: Nie kopiuj!!!