AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

„Jedyneczka” z certyfikatem „Szkoła Wierna Dziedzictwu”

Przedszkolu „Jedyneczka” w Morągu został przyznany Certyfikat Warmińsko- Mazurskiego Kuratora Oświaty „Szkoła Wierna Dziedzictwu”.

Przedszkole ”Jedyneczka” mieści się przy ulicy 11 Listopada 11, a w sąsiedztwie placówki, w jubileuszowym roku odzyskania przez Polskę niepodległości wybudowanemu rondu nadano imię 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Tradycją już jest coroczne celebrowanie tego święta. Narodowe Święto Niepodległości jest u przedszkolu zawsze obchodzone spektakularnie. Uroczystości o charakterze patriotycznym kształcą u młodych obywateli postawy szacunku do symboli narodowych, uczą właściwego zachowania podczas uroczystości. Są namiastką lekcji historii o naszym kraju. Takie spotkania tworzą wspólnotę najmłodszych obywateli miasta, jednoczą morążan- zarówno tych małych jak i dorosłych. A przede wszystkim uczą miłości do Ojczyzny i wyrabiają poczucie patriotyzmu, obywatelskiego obowiązku i odpowiedzialności za swój kraj. A to- czego nauczą się w przedszkolu- będzie owocowało w ich dorosłym życiu.

Podjęte działania w staraniach o certyfikat to m.in.: zwiedzanie zabytków Morąga, zajęcia muzealne, spotkania z żołnierzami, udział w konkursach patriotycznych, dbanie o groby bohaterów narodowych, wykonywanie kartek świątecznych dla powstańców w ramach akcji BohaterON, kultywowanie tradycji ludowych, takich jak Andrzejki, Boże Narodzenie, Wielkanoc, Jasełka, spotkania o charakterze rodzinnym.

W „Jedyneczce” zawsze i przez cały rok jest patriotycznie. Patriotyzm dzieci przejawia się w związku z najbliższym jego otoczeniem- rodziną, domem, środowiskiem lokalnym, osiedlem, miastem i krajem. Dziecko jest nieustannie włączane w nurt wydarzeń, w których uczestniczą jego najbliżsi. To razem z nimi przeżywają święta, celebrują tradycje. Dzięki temu budują w sobie świadomość przynależności narodowej.

– Możemy z pełną odpowiedzialnością stwierdzić, że nasze przedszkole jest placówką wierną dziedzictwu. Serdecznie dziękujemy Dzieciom, Rodzicom, instytucjom i placówkom lokalnym za współudział w realizacji patriotycznych przedsięwzięć naszego przedszkola  – podkreślają pracownicy „Jedyneczki”.

(Przedszkole „Jedyneczka” w Morągu)

error: Nie kopiuj!!!