Jesienne warsztaty i pokazy w Olsztynku

 „Targi Chłopskie”, odbędą się 6 października 2019 roku w olsztyneckim skansenie, to przede wszystkim pieczenie ziemniaków w ognisku, występy ludowych zespołów oraz gry   i zabawy.

W jednej z chałup będzie można obejrzeć ekspozycję wiejskiego jadła. Na warsztatach pokażemy, jak wykonać jesienne kompozycje oraz wspólnie zaprojektujemy jesienną biżuterię.

Nie zabraknie prezentacji przygotowanych przez Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Olsztynie na temat ochrony roślin. Na scenie wystąpią zespoły ludowe: „Perła Warmii” oraz „Węgojska Stróżka”.

Zaplanowano również robienie stempli z ziemniaka, a także wykonanie jesiennego łobuziaka – lalki na patyku. Wspólnie Hanną Banasiak organizatorzy zaproszą do „Ziemniaczanych wariacji”, czyli gier i zabaw dla dzieci. Zespół Szkolno-Przedszkolny z Waplewa zaprezentuje inscenizację teatralną znanych wierszy: Rzepka oraz Na straganie. Chętni będą mogli sprawdzić swoich sił w ręcznym kopaniu ziemniaków. Tradycyjnie będzie można również skosztować pieczonych ziemniaków z ogniska.

Swoje umiejętności zaprezentuje kowal w ramach pokazu Motyka, gracka, haczka, kopaczka. Ponadto odbędą się także pokazy werkowania koni, strzyżenia owiec oraz pokazy garncarskie. Wszystkiemu towarzyszyć będzie, cieszący się ogromną popularnością, kiermasz rękodzieła i kulinariów.

Podczas Targów Chłopskich w Olsztynku, udział w kiermaszu rzemiosła i regionalnych kulinariów, zgłosiło ponad 70 wystawców. Na straganach nie zabraknie pieczywa, wędlin, ryb, serów, przetworów, miodów oraz słodyczy, a także znanych potraw z ziemniaków.

Początek wydarzenia o godz. 10, natomiast zakończenie o godz. 16.

(wwim)