Jula i Filip Lato wystąpią w Morągu

Jula i Filip Lato zaprezentowali na profilach w mediach społecznościowych swoje letnie trasy koncertowe. Pod datą 3 sierpnia znalazł się Morąg. W dniach 3 i 4 sierpnia odbywać się będą Dni Morąga.

Morąski Dom Kultury nie zdradza jeszcze szczegółów dotyczących programu święta miasta. Jego dyrektor Andrzej Niewiadomski mówi, że dogrywane są ostatnie szczegóły i wkrótce poznamy rider imprezy.

Julita „Jula” Ratowska urodziła się 3 marca 1991 roku w Łomży. Młoda wokalistka zdobyła internetową sławę dzięki swoim amatorskim nagraniom. W ciągu kilku lat utwory autorstwa Juli osiągnęły 30 milionów wyświetleń w Internecie. Do zdobycia rzeszy wiernych fanów wystarczył jej zwykły mikrofon podłączony do komputera.  Dwudziestojednoletnia wokalistka z Łomży osiągnęła sławę bez teledysku i bez wsparcia mediów.

Julita ujawniła swój talent bardzo wcześnie. Już jako uczennica szkoły podstawowej zdobywała zaszczytne miejsca na konkursach wokalnych. Przełom nastąpił w 2007 roku, kiedy artystka postanowiła spróbować swoich sił w pisaniu utworów. Nagrywanie pierwszych autorskich piosenek odbywało się przy pomocy amatorskiego sprzętu. Jula dzieliła się swoją twórczością tylko z najbliższymi przyjaciółmi. Sytuacja zmieniła się, gdy utwory Juli wyciekły do Internetu i ukazały się w serwisach społecznościowych. Internauci oszaleli na punkcie młodej wokalistki. W krótkim czasie, zaczęły funkcjonować blogi i strony internetowe poświęcone twórczości Juli. Szybko rosnąca popularność młodej wokalistki zainteresowała profesjonalistów z branży muzycznej. Współpraca ta zaowocowała rozpoczęciem nagrywania albumu oraz kontraktem z wytwórnią fonograficzną MyMusic Group (EMI Music Poland).

Do niedawna fani Juli nie wiedzieli jak wygląda ich idolka. Wszystko zmieniło się pod koniec stycznia 2012 roku, kiedy ukazał się pierwszy teledysk artystki zrealizowany do piosenki pt. „Za każdym razem”. Nieoficjalną, nagraną w domowych warunkach wersję tego utworu odsłuchano w Internecie ponad milion razy. Muzykę do nowej wersji zaaranżował Adi Owsianik – lider zespołu Rotten Bark . Podobnie jak w przypadku swoich pozostałych piosenek, autorką tekstów i melodii do „Za każdym razem” jest Jula. W bardzo krótkim czasie pierwszy singiel wraz z teledyskiem obejrzano ponad 9 milionów razy, zaś w tej chwili wyświetlenia wzrosły do ponad 24 milionów.

W maju 2012 została laureatką nagrody słuchaczy radia RMF MAXXX, nagrody internautów oraz nagrody publiczności na festiwalu TOPtrendy 2012 w koncercie Trendy. 2 czerwca tego samego roku z utworem „Za każdym razem” wystąpiła podczas koncertu Premier na 49. KFPP w Opolu.

19 Czerwca 2012 ukazał się drugi singiel pt. „Nie zatrzymasz mnie” promujący debiutancki album. 20 lipca podczas gali Eska Music Awards 2012 nagrodzona została w kategoriach Najlepszy debiut oraz Najlepszy artysta ESKA.pl. 14 sierpnia nakładem My Music ukazał się jej debiutancki album zatytułowany „Na krawędzi”. Następnego dnia Jula udostępniła cały album w internecie dla fanów, których nie było stać na zakup krążka.

W lipcu 2012 oficjalnie potwierdzono udział Juli w trzeciej edycji programu TVP2 Bitwa na głosy, w którym piosenkarka objęła funkcję trenera drużyny z Łomży. 6 sierpnia w Miejskim Domu Kultury – Dom Środowisk Twórczych w Łomży odbył się casting,
podczas którego Jula skompletowała swój 16-osobowy zespół.

Według raportu firmy Nielsen 6 września Jula z piosenką „Nie zatrzymasz mnie” była najczęściej granym utworem w Polsce. Uplasowała się na pierwszym miejscu zestawienia i tym samym wyprzedziła takie gwiazdy jak: Shakira, Pitbull czy Pink. Chwilę później album „Na krawędzi”, zajął czołowe miejsca w rankingach Olis czy Empik, po czym pokrył się złotem.

W 2013 piosenkarka otrzymała nominację do nagrody Kids’ Choice Award 2013. Nominowana została również do Superjedynek w kategoriach SuperArtystka oraz SuperPrzebój za utwór „Nie zatrzymasz mnie”. 5 czerwca 2013 album Na krawędzi uzyskał status złotej płyty. 8 czerwca tego samego roku z utworem „Nie zatrzymasz mnie” Jula wystąpiła w koncercie „Największe przeboje roku” na festiwalu TOPtrendy 2013 w . 3 sierpnia 2013 podczas Eska Music Awards 2013 premierowo wykonała swój nowy singel pt. „Ślad”. Internetowa premiera utworu oraz teledysku odbyła się 6 sierpnia.

W kwietniu 2014 Jula opublikowała nowy utwór pt. „Przed siebie”, który nagrany został specjalnie na „Young Stars Festival”. Piosenka wydana została na składance Young Stars oraz jako bonus track na drugim studyjnym albumie wokalistki 180°, którego premiera odbyła się 17 czerwca 2014.

W 2015 piosenkarka użyczyła głosu Catty Noir w specjalnym wydaniu filmu Monster High, musicalu Monster High. Boo York, Boo York. Nagrała również kilka piosenek na soundtrack filmu.

1 września 2016 roku Jula powróciła z nowym singlem, pt. „Milion słów”, który szybko podbił szczyty list przebojów. Utwór zwiastował trzecią płytę, która również otrzymała tytuł „Milion słów”, a jej premiera odbyła się 26 maja 2017 roku.

Filip Lato (ur. 31 października 1991 w Warszawie) – polski wokalista, gitarzysta i pianista, z wykształcenia prawnik. We wrześniu 2016 wziął udział w przesłuchaniach do siódmej edycji programu TVP2 The Voice of Poland. W trakcie tzw. „przesłuchań w ciemno” zaśpiewał piosenkę „She Will Be Loved” z repertuaru Maroon 5 i przeszedł dalej, dołączając do drużyny prowadzonej przez Tomsona i Barona. Ostatecznie doszedł do odcinków na żywo. 21 czerwca 2017 nagrał wraz z zespołem Sound’n’Grace singiel „100”, który promował ich album zatytułowany Życzenia. Utwór osiągnął spory sukces komercyjny i dotarł do trzeciego miejsca w zestawieniu AirPlay – Top najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. 9 października 2017 Lato wydał swój debiutancki solowy utwór „Czy chcesz, czy nie”, który został wykorzystany w ścieżce dźwiękowej seriali W rytmie serca (Polsat) i Barwy szczęścia (TVP2).

Wiosną 2018 telewizja Polsat wyemitowała dziewiątą edycję programu Twoja twarz brzmi znajomo z udziałem Laty. Piosenkarz wygrał siódmy i dziewiąty odcinek, wcielając się w Jasona Derulo i Czesława Niemena. Po dziewięciu odcinkach doszedł do finału, w którym zwyciężył, wcielając się w Roberta Planta z zespołu Led Zeppelin

13 kwietnia 2018 wydał piosenkę „Halo Ziemia”, będącą pierwszym singlem z jego debiutanckiego albumu. Utwór dotarł do 13. miejsca w zestawieniu AirPlay – Top najczęściej odtwarzanych utworów w polskich rozgłośniach radiowych. 24 sierpnia 2018 ukazał się drugi singiel zatytułowany „Krawiec”, który zapowiadał debiutancki album pt. Halo Ziemia, wydany 5 października 2018. 4 stycznia 2019 premierę miał trzeci singiel „Zanim nas policzysz”, nagrany w duecie z Julą.

(red.)