AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

KGW z naszej gminy gotowały w ramach „Akademii Smaków Warmii i Mazur”

Najpierw było szkolenie a teraz warsztaty kulinarne dla Członków Kół Gospodyń Wiejskich,  w ramach zadania „Akademia Smaków Warmii i Mazur” organizowanych przez Bank Żywności w Olsztynie, na zlecenie Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie przy wsparciu finansowym Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Pierwsze gotowanie odbyło się w Słoneczniku. Kilkugodzinne gotowanie poprowadził Maciej Maciejewski a dziś w roli głównej wystąpił podagrycznik pospolity.

Tę roślinę rosnąca praktycznie wszędzie można oczywiście spożywać – ma korzenny smak i marchewkowy zapach. Z suszonego ziela przygotowuje się przyprawę, a świeże pędy mogą być ciekawym dodatkiem do sałatki lub zupy.

Panie z KGW Słonecznik, KGW Żabi Róg, KGW Jurecki Młyn, KGW w Kurkach oraz KGW Bożęcin przygotowały biały krem z olejem smakowym, zupę oraz pesto, gdzie głównym składnikiem był oczywiście podagrycznik.

***

Akademia Smaków Warmii i Mazur wystartowała z Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie . 18 lipca w Bank Żywności w Olsztynie odbyło się szkolenie, w którym udział wzięły przedstawicielki z ponad 20 Kół Gospodyń Wiejskich z naszego województwa.

Prezentacje na temat historii kuchni Warmii i Mazur oraz Powiśla przedstawiła Jagoda Glica, Arek Dziczek z Dzika Czekolada opowiadał o historii wykorzystania lokalnych produktów i surowców, a Kinga Młyńska z Mikrowarzywa z Warmii wygłosiła prelekcję m.in. na temat wzorców konsumpcji, ograniczeniach planet i nie marnowaniu żywności

Teraz  szef kuchni odwiedza powiaty regionu, by na miejscu przeprowadzić warsztaty kulinarne i zwiększyć wiedzę Członków KGW na temat regionalnych produktów.

(red./ fot. org.)

 

error: Nie kopiuj!!!