„Klikam z głową” – warsztaty w „Czwórce”

Uczniowie klas I-VI ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Morągu w dniach 21-22 listopada 2019r. uczestniczyli w warsztatach „Mój smartfon, mój mały świat – klikam z głową”. Ich celem było zwiększenie świadomości dzieci w zakresie bezpiecznego korzystania z Internetu  i telefonu komórkowego. Warsztaty prowadzili pracownicy Urzędu Komunikacji Elektronicznej na zaproszenie wicedyrektor szkoły Sylwii Olszewskiej.

Internet to źródło zabawy i wiedzy oraz narzędzie komunikacji. Należy jednak wiedzieć, jak  z niego bezpiecznie korzystać. Najmłodsi użytkownicy smartfonów najczęściej korzystają z nich bez ograniczeń. Nie zdają sobie sprawy z konsekwencji, jakie mogą wiązać się ze ściąganiem gier lub wysyłaniem drogich sms-ów. Nie są świadomi niebezpieczeństw, jakie niosą treści nieodpowiednie dla ich wieku.

Podczas korzystania ze smartfonów dzieci ściągają gry, podając swoje dane osobowe, zamiast stosować hasła i loginy, nie korzystają z programów antywirusowych. Zdarza się, że wysyłają drogie smsy, zapominają, że niebezpieczne jest zawieranie znajomości w sieci, a dokuczanie innym użytkownikom jest niedopuszczalne.

Warsztaty przybliżyły dzieciom zasady prawidłowego poruszania się w Internecie bez narażania siebie, kolegów i koleżanek oraz rodziców na przykre konsekwencje. Słuchacze przekonali się, że chociaż Internet jest cennym źródłem wiedzy, to niestety niesie też ze sobą wiele zagrożeń.

Miejmy nadzieję, że wszystkie dzieci zastosują zasadę ograniczonego zaufania do tak wielkiej, globalnej sieci, jaką jest Internet.

(SO/fot. arch. szkoły)