„Kochaj, żyj, baw się, czytaj!” w bibliotece

Miejska Biblioteka Publiczna w Morągu dostała się do projektu „Partnerstwo dla książki” – „Kochaj, żyj, baw się, czytaj!” , gdzie  otrzymała dotację w wysokości 11 474 zł na działania kulturalne związane z książką. W ramach tego projektu zostanie przeprowadzonych kilka działań, których celem jest wzmocnienie funkcji biblioteki jako ośrodka animującego kulturę, promocja czytelnictwa.

– W przypadku naszej biblioteki będzie to promocja czytelnictwa w bardzo nowatorskim wydaniu. Projekt jest tak skonstruowany i będą realizowane takie działania, aby zaangażować jak najwięcej mieszkańców Morąga, ale nie tylko. Niektóre zadania będą przeprowadzane w okresie wakacji, dlatego liczymy tutaj na turystów, którzy nasze miasto odwiedzą – wyjaśnia Elżbieta Dziubińska, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu.

W ramach projektu zaplanowano szereg działań, m.in.: grywalizacja czyli gra prowadzona na terenie morąskiej biblioteki i jej filii.

– Tutaj chcemy doceniać naszych czytelników i nagradzać za aktywność biblioteczną. Użytkownicy biblioteki, którzy skorzystają z wielu zadań  biblioteki, będą otrzymywali za poszczególne zaangażowanie  naklejki. Ci, którzy uzbierają komplet naklejek przewidziane są nagrody: rzeczowe, finansowe, oczywiście książkowe – mówi Elżbieta Dziubińska.

Kolejne zadanie to książkGO. W tym przypadku biblioteka liczy na zaangażowanie się w to działanie turystów, a będzie ono polegało na tym, że w różnych zakątkach miasta oraz ośrodkach wypoczynkowych w Kretowinach i Bogaczewie bibliotekarze będą chowali książki. Pojawi się wtedy na Facebooku specjalne wydarzenie z zagadką.

– Będziemy podpowiadać, gdzie ta książka się znajduje. Oczywiście ten, kto odgadnie zagadkę otrzyma nagrodę w postacie właśnie tej schowanej książki – wyjaśnia dyrektor E. Dziubińska.

Następne działanie w ramach projektu to mikrobiblioteki. Będą to małe trzy domki dla książek, usytuowane na placach zabaw dla dzieci: na Zatorzu, przy ul. Wyszyńskiego, na alejkach w parku miejskim.

– Mikrobiblioteki będą tworzone przez rodziców z dziećmi. Liczymy na zaangażowanie całych rodzin. Będą one powstawały pod okiem architekta. Będzie można brać i wypożyczać ale również wymieniać się książkami – mówi Elżbieta Dziubińska.

Następne działanie to „Wielcy ludzie w naszym mieście”. Tutaj biblioteka planuje zapraszać ciekawe osobistości.

– Dla pasjonatów filmu mamy zamiar zorganizować spotkanie z popularnym reżyserem bądź aktorem filmowym. Będzie także spotkanie dla miłośników literatury kryminalnej i sensacyjnej. Liczymy, że uda się nam zorganizować spotkanie z Piotrem Górskim, który wydał ostatnio kilka powieści kryminalnych, które cieszą się ogromna popularnością. Tym bardziej, że jest to nasz lokalny pisarz, choć nie mieszkający na terenie Morąga. Będzie również spotkanie z aktorami dla miłośników teatru, w ramach „Teatru przy stoliku”. Oczywiście nie zapominamy o najmłodszych użytkownikach. Część dofinansowania przeznaczymy na wakacje w bibliotece, na atrakcyjne warsztaty edukacyjne dla dzieci od 6 do 13 lat – dodaje dyrektor MBP w Morągu. (red./fot. dw)