Warmia i Mazury

Kolejne pustułki wzbiły się w powietrze

Niebo w leśnictwie Zazdrość wzbogaciło się o 6 ptaków drapieżnych z rodziny sokołowatych. Wcześniej pustułki przebywały w prowadzonym przez Nadleśnictwo Olsztyn Ośrodku Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych.

Ptaki zostały „porwane” rodzicom przez ludzi, którzy kierując się chęcią pomocy zabrali młode osobniki z ich naturalnego otoczenia. Trafiły do Fundacji Albatros w Bukwałdzie, a następnie przekazano je pod opiekę leśników.
Nie każde młode zwierzę znalezione w lesie oczekuje ludzkiej pomocy. Znalezionemu pod drzewem pisklakowi najbardziej pomożemy wtedy, gdy zostawimy go w spokoju, lub w przypadku gdy wypadł z gniazda – odłożymy go do gniazda z powrotem. Jeśli zauważymy, że gniazdo zostało uszkodzone lub spadło z drzewa, albo że pisklę jest ranne  – dopiero wtedy zabierzmy je i przekażmy pod opiekę fachowców. Niektóre gatunki same opuszczają gniazdo bardzo wcześnie jak np. ledwo obrośnięte puchem puszczyki –  już w około 4 tygodnia życia. Jest to swego rodzaju walka o przetrwanie. Przebywanie poza gniazdem, do którego z łatwością może dostać się drapieżnik, zwiększa szanse przeżycia. Młode wędrują po gałęziach drzew, lub po ziemi, a rodzice cały czas są w pobliżu i dokarmiają potomstwo.
Dzisiejsze bohaterki zostały odchowane i nauczone zachowań przydatnych w samodzielnym życiu. Opieka nad młodymi ptakami jest niezwykle trudna. Należy postępować z nimi tak by nie przyzwyczaiły się do obecności człowieka. Na wolności będą musiały radzić sobie same.
W tym sezonie pod opiekę leśników z Nadleśnictwa Olsztyn trafiło aż 11 pustułek. Większość z nich powróciło już do swego naturalnego środowiska, pozostałe wciąż jeszcze nabierają sił. Wypuszczone pustułki zapewne obserwować będzie można na niebie olsztyńskiego osiedla Jaroty, gdyż tam właśnie kilka miesięcy temu przyszły na świat.
Ośrodek Rehabilitacji Ptaków Drapieżnych w Nadleśnictwie Olsztyn prowadzony jest od 1996 r. Trafiają tu zarówno chore dorosłe ptaki, jak i pisklęta. Rocznie do ośrodka przyjmuje się około 30-40 ptaków drapieżnych z których większość po wyleczeniu wraca do swoich naturalnych siedlisk.

(RDLP Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!