Kolejne regionalne kulinarne święto. Tym razem w Kraplewie.

XII Mazurski Dzień Ziemniaka odbędzie się 29 września 2019 roku w Kraplewie koło Ostródy. Gotowanie „na żywo” na oczach widzów to wspaniała atrakcja dla odwiedzających Warmię i Mazury turystów.

W naszym regionie takich wydarzeń jest wiele, bowiem samorząd województwa warmińsko-mazurskiego od kilku lat realizuje na Warmii i Mazurach wieloletni „Kalendarz imprez promujących żywność naturalną, tradycyjną, lokalną i regionalną Województwa Warmińsko-Mazurskiego”.

Jednym z 15 organizowanych w tym roku wydarzeń jest Mazurski Dzień Ziemniaka, który odbędzie się 29 września w Kraplewie k. Ostródy.

Podczas imprezy odbędzie się konkurs „Na najlepszą potrawę z ziemniaka”, w którym, wzorem roku ubiegłego, rywalizować będą lokalne sołectwa. Zwycięzca konkursu otrzyma Puchar Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Imprezie towarzyszyć będzie kiermasz produktów naturalnych, tradycyjnych i regionalnych, w tym członków sieci „Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle”,
a także prezentacja regionalnego rękodzieła oraz występy artystyczne.

Celem imprezy jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, promowanie żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego, zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych oraz promocję restauracji i gospodarstw agroturystycznych z regionu Warmii, Mazur i Powiśla.

Organizatorami wydarzenia są samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, gmina Ostróda, Pomorsko-Mazurska Hodowla Ziemniaka oraz Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.

(wwim)