AktualnościHALO MORĄGWarmia i Mazury

Kolejni ochotnicy z Warmii i Mazur złożyli przysięgę wojskową w Morągu

W sobotę, 1 lipca 2023 r. kolejni ochotnicy z Warmii i Mazur złożyli przysięgę wojskową i stali się żołnierzami Obrony Terytorialnej. Tym samym rozpoczęli służbę wojskową, która wymagać będzie od nich gotowości do działania oraz ochrony lokalnej społeczności.

Blisko 60 terytorialsów wypowiedziało słowa roty przysięgi wojskowej stojąc przed społecznością województwa warmińsko-mazurskiego, która oczekuje od nich dobrej, skutecznej służby oraz gotowości do działania. Stanęli twarzą w twarz z rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami, Polakami, którzy doceniają ich determinację, patriotyzm i obecność w Wojsku Polskim.

Jak podkreślił dowódca kompanii szkolnej, kapitan Marek Dziadowiec, szkolenie przebiegało w bardzo dobrej atmosferze: Bardzo fajna energia płynąca od ludzi. Widać, że przyszły tu osoby, które chcą się czegoś nauczyć i rozwijać w kierunku wojskowym. Ochotnicy bardzo dobrze sobie radzili, nie tylko dwudziestolatkowie, ale i starsi. W szkoleniu brali udział zarówno nauczyciele, jak i ich uczniowie.

Szesnastodniowe szkolenie podstawowe to początek kolejnych wymagających etapów służby. W ciągu trzech lat żołnierze ukończą szkolenie indywidualne, specjalistyczne i zgrywające pododdziały. Po tym osiągną status „combat ready”, czyli pełną gotowość bojową.

Po przysiędze żołnierze rozpoczną służbę w rejonie swojego zamieszkania. Tym samym zwiększy się liczba żołnierzy pięciu batalionów lekkiej piechoty na Warmii i Mazurach – w Olsztynie, Ełku, Braniewie, Morągu i Giżycku.

Od tej pory wspólnie będziemy zabiegać o to, by nasze województwo było bezpieczne i silne. (…) Wiem, że jesteście i będziecie powodem do dumy całego społeczeństwa. Wiem, że zrobicie wszystko, by być zawsze pierwszymi w służbie. Wiem, że jesteście gotowi podejmować trudne wyzwania. Wiem, że Ojczyzna i mieszkańcy regionu mogą na Was zawsze liczyć – podkreślił dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej, pułkownik Jarosław Kowalski.

Rozpoczynając służbę w 4W-MBOT żołnierze składający przysięgę pokazują, że rozumieją logikę współczesnych zagrożeń i są gotowi poświęcić swój czas dla wspólnego dobra.

Z dumą patrzyliśmy na naszych kolegów – żołnierzy, którzy sprawdzili się w trudnych dla nas wszystkich czasach. Kiedy było zagrożenie, kiedy stanęli w pierwszej kolejności, kiedy udzielali pomocy, to społeczeństwo wiedziało, że może na nich liczyć. Swoim działaniem pokazali, jak bardzo potrzebne i sensowne jest istnienie Wojsk Obrony Terytorialnych. Dlatego dziś jesteśmy tu, by służyć naszym bliskim, naszym sąsiadom, naszym rodakom, by tworzyć odpowiedzialne społeczeństwo – podkreśliła szer. Ewa Szmuc, wypowiadając się w imieniu wszystkich żołnierzy składających przysięgę.

Szeregowy Juliano Conti, urodził się we Włoszech, ale od wielu lat mieszka w Polsce i ma polskie obywatelstwo. Jego marzeniem było zostać żołnierzem Wojska Polskiego: Było ciężko, ale jestem z siebie dumny, bo dałem radę i się nie poddałem.

***

Poza ochotnikami, którzy złożyli przysięgę wojskową, na Warmii i Mazurach w ramach szkolenia rotacyjnego szkoliło się ponad 1200 żołnierzy 4W-MBOT.

***

Już 7 lipca rusza kolejne szkolenie podstawowe w ramach projektu „Wakacje z WOT”. Tym razem ochotnicy będą się szkolili w Ełku. To szkolenie jest skierowane głównie do uczniów, studentów i nauczycieli. Z wakacyjnego terminu może jednak skorzystać każdy mieszkaniec regionu. Na „Wakacje z WOT” w lipcu zgłosiło się już ponad 120 kandydatów. Na kolejne, w sierpniu, można jeszcze aplikować. W tym celu należy zgłosić się do brygadowego rekrutera. Kontakt znajduje się na stronie brygady: https://www.wojsko-polskie.pl/4bot/Rekruterzy/.  Chęć udziału w szkoleniu można również zgłaszać bezpośrednio w Wojskowych Centrach Rekrutacji.

***

W Wojskach Obrony Terytorialnej służy blisko 38 tys. żołnierzy, z czego ponad 3,5 tys. to terytorialsi z Warmii i Mazur. Większość z nich to żołnierze, którzy na co dzień pracujący zawodowo w swoich profesjach. Służba w WOT łączy rodziny i pokolenia. W szkoleniach biorą udział zarówno rodzice jak i ich pełnoletnie dzieci, rodzeństwa i małżeństwa. Dzięki służbie terytorialsów Warmia i Mazury są bezpieczniejsze i bardziej odporne na wszelkie zagrożenia.

(Monika Jabłońska-Buder, Zespół prasowy 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej)

error: Nie kopiuj!!!