Kolejni rekruci zasilą szeregi WOT

W minioną sobotę, 3 października w 42 Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu wchodzącym w skład 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady OT odbyło się przyjęcie żołnierzy do Wojsk Obrony Terytorialnej  i zakończy się uroczystą Przysięga Wojskową 18.10.2020 r.

Bramy koszar przekroczyło 58 ochotników, w tym 37 mężczyzn i 21 kobiet. Wśród ochotników znajdują się maszynista, bibliotekarz, pielęgniarka, psycholog, kierowca autobusu a także opiekun medyczny.

Podczas wcielenia kandydaci zapoznają się z regulaminem ogólnym, zostaną ubrani w mundur oraz wyposażeni w niezbędny sprzęt wojskowy. Poddani zostali także wstępnemu sprawdzianowi sprawności fizycznej.

Kandydaci na żołnierzy będą szkolić się m.in. z wykorzystaniem karabinka MSBS GROT, który będzie towarzyszył im każdego dnia. Podczas 16-dniowego szkolenia poznają podstawy musztry, strzelania i taktyki.
Cały proces szkolenia żołnierzy WOT zajmuje trzy lata. 4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. 'Szczerbiec' powstała w 2017 r. Rejonem Brygady jest województwo Warmińsko-Mazurskie.

Wojska Obrony Terytorialnej ściśle współpracują z Jednostkami Straży Pożarnej, Policja oraz Wojskami Operacyjnymi, aby skutecznie pomagać lokalnej społeczności oraz odpowiednio monitorować sytuację kryzysową w środowisku, w którym żyją, pracują, i służą na co dzień.
Nabór w szeregi 4W-MBOT trwa nieprzerwanie. Osoby zainteresowane służbą w WOT powinny zgłosić się do Wojskowej Komendy Uzupełnień. Po zakwalifikowaniu się, taka osoba zostanie skierowana na szesnastodniowe szkolenie podstawowe zakończone przysięgą wojskową lub ośmiodniowe szkolenie dla osób, które już taką przysięgę składały.

(Paulina Kucińska, Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej)