Kolejni Terytorialsi po pętli taktycznej złożyli przysięgę

W minioną niedzielę, 19 maja br., słowa roty przysięgi wojskowej wypowie blisko 60 żołnierzy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Uroczystą i pełną emocji przysięgę żołnierze złożyli w Parku Miejskim w Morągu, w samo południe.

Poświęcenie i trud doceniają bliscy żołnierze, dlatego będą ich wspierać w tej doniosłej chwili. W uroczystości wezmą również udział przedstawiciele władz wojewódzkich, samorządowych, służb mundurowych, Kościoła, kombatanci, parlamentarzyści, a także mieszkańcy.

– Zdecydowałem się wstąpić do WOT z powodów rodzinnych. Większość członków mojej rodziny tam jest, więc pomyślałem, że też spróbuje. Była to dla mnie bardzo ważna decyzja. Spróbowałem swoich sił i cieszę się, że tu jestem – mówi szer. Grzegorz Zegadło.

Przed złożeniem przysięgi do żołnierzy i ich rodzin swoje wystąpienie skierował płk Mirosław Bryś, dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej:

Zanim jednak Terytorialsi złożyli przysięgę wojskową musieli zdać egzamin – tzw. pętlę taktyczną. Pokonywanie terenu czołganiem, skryte podejście do obiektu, reakcja na kontakt ogniowy. Do tego  strzelanie, pierwsza pomoc, ewakuacja rannych, posługiwanie się sprzętem obrony przed bronią masowego rażenia. Wyznaczanie azymutu, posługiwanie się mapą i busolą, nawiązanie łączności z wykorzystaniem radiostacji czy też transport amunicji, to tylko niektóre z kilkunastu umiejętności, które były sprawdzane podczas tzw. „pętli taktycznej”. Ten pierwszy wojskowy egzamin miał za zadanie  sprawdzić poziom wiedzy i umiejętności Terytorialsów i był przepustką do przysięgi wojskowej oraz dalszej służby w szeregach WOT.  Wszystko zaczęło się wczesnym rankiem od alarmu, szybkiej zbiórki, sprawdzenia wyposażenia, krótkiego instruktarzu i komendy „NAPRZÓD”! Dzień nabierał tempa – podkreślają Terytorials z Warmii i Mazur. Na kilkunastokilometrowej „pętli” (stąd nazwa egzaminu) rozmieszczone były punkty, gdzie ocenie poddawane były umiejętności każdego żołnierza. Na koniec spotkaliśmy się wszyscy przy ognisku. Mimo potu, i zmęczenia stwierdzamy, że jesteśmy z siebie dumni. Ten egzamin utwierdził nas w przekonaniu, że od teraz jesteśmy zespołem, a wysiłek ostatnich kilkunastu dni szkolenia nie poszły na marne – dodają żołnierze.

(red./fot. dw/fot. WMBWOT)