Warmia i Mazury

KOLEJNY PUNKT DRIVE THRU W OLSZTYNIE

Żołnierze 45 batalionu lekkiej piechoty w Olsztynie przy wsparciu kompanii logistycznej 4.W-MBOT  przygotowali punkt Drive Thru, w którym pobierane są wymazy.  Wojsko zaangażowane jest dotychczas w 225 punktach w całym kraju. Na Warmii i Mazurach takich punktów wspieranych przez żołnierzy 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej jest łącznie 29. Utrzymywane są także mobilne zespoły wymazowe do pobierania próbek, które działają m. in. w domach pomocy społecznej,  placówkach opiekuńczych oraz środowiskach domowych.

Punkt Drive Thru przy wydziale humanistycznym Uniwersytetu Warmińsko- Mazurskiego na parkingu przy ul. Kurta Obitza  jest jednym z dwóch stałych punktów w Olsztynie ale pierwszym przystosowanym tylko dla poruszających się autem. Punkt obsługiwany przez żołnierzy 45 blp ruszył i działa w tygodniu w godzinach od 10 do 14.
Terytorialsi zwiększają zaangażowanie w walce  z COVID-19 w obszarze pobierania wymazów, by odciążyć  stacje sanitarno-epidemiologiczne oraz szpitale. Do punktu Drive Thru kierowani są wszyscy, którzy posiadają wskazanie do badania na obecność wirusa SARS COV 2 wystawione przez lekarza rodzinnego, szpital lub stacje sanitarno- epidemiologiczną.
Cały czas żołnierze – ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy są kierowani na specjalistyczne szkolenia, po których ukończeniu będą mogli pobierać wymazy i tym samym wzmacniać już działające zespoły wymazowe oraz pomagać w opiece nad pacjentami czy też wspierać administrację służb medycznych i sanitarnych. W tym tygodniu szeregi zespołów wymazowych zasiliło kolejnych 50 Terytorialsów z Warmii i Mazur, którzy takie specjalistyczne szkolenie przeszli. Łącznie do działań w punktach wymazowych na terenie Warmii i Mazur gotowych jest blisko 150  wykwalifikowanych żołnierzy 4. W-MBOT.

(Paulina Kucińska,  Rzecznik Prasowy 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej)

error: Nie kopiuj!!!