Warmia i Mazury

Kolejny zabytek z naszego województwa ma szansę na milion złotych!

Ponownie rusza konkursu „Nasz Zabytek” Fundacji Most the Most. Mieszkasz w województwie dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, podlaskim lub warmińsko-mazurskim? Chcesz pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i zostać lokalnym bohaterem? Interesujesz się lokalną historią, kulturą, ochroną zabytków? Znasz w swojej okolicy zabytkowe miejsca, którym warto dać nowe życie? Weź udział w konkursie „Nasz Zabytek”. Nabór zgłoszeń trwa do 5 marca 2023 r.

„Nasz Zabytek” to konkurs organizowany przez Fundację Most the Most dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie. Uczestnicy konkursu mogą zgłaszać zabytki ze swojej okolicy, którym warto przywrócić świetność. Następnie będą mogli zaproponować pomysł, jak zwycięski zabytek może być wykorzystany przez lokalną społeczność. Zwycięski projekt uzyska od Fundacji Most the Most dofinansowanie (do 1 000 000 PLN). Właściciel zabytku przeznaczy je na rewaloryzację zabytku i dostosowanie go do wybranej w konkursie funkcji społecznej.

Konkurs „Nasz Zabytek” jest podzielony na dwie części:
• I Konkurs – wybór jednego zabytku w województwie (start konkursu w województwie dolnośląskim, łódzkim, pomorskim, podlaskim i warmińsko-mazurskim – 6 lutego 2023 r.);
• II Konkurs – wybór pomysłów na nową funkcję społeczną zwycięskiego zabytku (start konkursu w drugiej połowie maja 2023 r. – po ogłoszeniu wyników I Konkursu).

Konkurs „Nasz Zabytek” to projekt o charakterze regionalnym i lokalnym. Ogłaszany jest sekwencyjnie w poszczególnych województwach, tak by docelowo objąć całą Polskę każdego roku. Fundacja Most the Most przeprowadziła już konkursy we wszystkich 16 województwach.

W województwie warmińsko-mazurskim zwyciężył budynek dawnej Synagogi w Barczewie. Po zakończeniu rewaloryzacji budynek będzie miejscem integracji społeczności lokalnej, edukacji i obcowania z kulturą. Będą się tu odbywać spotkania z artystami, ludźmi kultury i sztuki, kameralne koncerty i przedstawienia teatralne, wystawy, pokazy filmów. Będzie to także miejsce prób muzyków, prowadzenia warsztatów integracyjnych, spotkań międzypokoleniowych o tematyce kulturalnej i kulinarnej, nowe miejsce dla działań seniorów i Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Zobacz na mapie zabytków, jakie obiekty zgłosili mieszkańcy z całego kraju. Nie przegap okazji, weź sprawy w swoje ręce i już dziś zagłosuj na zabytek ze swojej okolicy.

Udział w konkursie – krok po kroku
W konkursie może wziąć udział każdy (osoba fizyczna), kto chce zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności i regionu. Jak to zrobić?

I Konkurs – na wybór 1 zabytku w województwie (nabór zgłoszeń – 6 lutego-5 marca 2023 r.)
• Znajdź zabytek w okolicy, który jest dla Ciebie ważny i wart nadania mu nowej funkcji społecznej.
• Sprawdź, czy miejsce, które chcesz zgłosić to na pewno zabytek nieruchomy wpisany do rejestru zabytków, wojewódzkiej lub gminnej ewidencji zabytków i czy jest własnością jednostki publicznej (należy np. do jednostek samorządu terytorialnego, Skarbu Państwa).
• Zrób zdjęcie zabytku.
• Wypełnij i prześlij elektroniczny formularz zgłoszeniowy.

Więcej informacji, wskazówki jak sprawdzić zabytek oraz formularz zgłoszeniowy znajdziesz na stronie fundacji www.mostthemost.pl/nasz-zabytek.
Jeśli nie lubisz wypełniać internetowych formularzy, możesz zgłosić zabytek przez telefon: + 48 22 47 55 111 lub +48 517 884 088. Pamiętaj, żeby wcześniej przygotować podstawowe informacje na temat zgłaszanego zabytku.

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!