HALO MORĄG

Koncentracja gminna OSP z terenu gminy Małdyty

W sobotę 4 lutego 2023 r. nad jeziorem Sambród odbyła się koncentracja gminna ochotniczych straży pożarnych z terenu gminy Małdyty. Ich celem było doskonalenie współpracy między jednostkami i umiejętności w posługiwaniu się sprzętem podczas udzielania pomocy osobom zagrożonym na zalodzonych obszarach wodnych, w ramach zespołu ratowniczego.

Zimą, gdy temperatury spadają poniżej 0°C, na zbiornikach wodnych pojawia się lód, a wraz z nim miłośnicy chodzenia po lodzie, wędkarze. Pamiętajmy, że każde wejście na taflę lodu jest ryzykowne. Minimalna grubość lodu, na który można wejść, to 10 cm, ale pokrywa lodowa nawet przy bardzo niskich temperaturach w różnych miejscach ma różną grubość (np. lód jest zawsze cieńszy w miejscu, gdzie rozrastają się trzciny, a także w okolicach tam, mostów, śluz i w szczególności ujść wody).

W ćwiczeniach wzięły udział wszystkie jednostki OSP z terenu gminy tj. Małdyty , Koszajny, Wielki Dwór, Szymonowo, Jarnołtowo oraz Zajezierze, a także młodzieżowe drużyny pożarnicze. Strażaków powitał gospodarz Gminy Małdyty Wójt Marcin Krajewski, Prezes Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Małdytach, Przewodniczący Rady Gminy Mirosław Cymer oraz druh Paweł Rybski z OSP Małdyty. Zajęcia przeprowadził st. kpt. Daniel Szczęsny z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Ostródzie, który omówił sposoby udzielania pomocy poszkodowanym przy użyciu specjalistycznego sprzętu do wyciągania ludzi, pod którymi załamał się lód, między innymi z wykorzystaniem sań lodowych oraz drabin. Na bieżąco omawiane były sposoby asekuracji ratowników , poprawność i procedury w działaniu.

– W takich ćwiczeniach chodzi głównie o to, by strażacy mogli wypracować prawidłowe nawyki podczas faktycznego zagrożenia. Jest to doskonała okazja nie tylko do ćwiczeń ale również do integracji wszystkich zespołów OSP z terenu gminy. Będziemy starać się organizować takie zbiorcze ćwiczenia o różnych porach roku  – podkreślił Wójt Marcin Krajewski, który jako druh OSP jednocześnie podziękował za sobotnie zaangażowanie wszystkim strażakom, biorącym udział w ćwiczeniach na rzecz podniesienia bezpieczeństwa mieszkańców naszej gminy.

(Gmina Małdyty)

error: Nie kopiuj!!!