AktualnościHALO MORĄGWieści z ratusza

Konkurs z okazji Dnia Języka Ojczystego

21 lutego br. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji dzień wcześniej, 20 lutego br. Szkoła Podstawowa nr 1 Morągu przygotowała specjalny konkurs dla uczniów klas IV – VIII.

– Jak co roku organizujemy dzień języka ojczystego, w ramach Międzynarodowego Dnia Języków Ojczystych. Wtedy na całym świecie ludzie, którzy posługują się swoimi językami ojczystymi przypominają, jak ważne jest kultywowanie tradycji i kultury związanych z językiem ojczystym – mówi Anna Adamczyk, nauczycielka języka polskiego w Szkole Podstawowej nr 1 w Morągu.

Placówka przygotowała dla swoich uczniów konkursy, które mówią o poprawności językowej, kulturze języka, jak zmienia się nasz język współczesny oraz o tym, że trzeba dbać o swój język ojczysty.

Na uczniów „Jedynki” czekało dziesięć zadań, które przygotowały nauczycielki języka polskiego: „płeć rzeczowników” (film) ,  pleonazmy (film) , określenia czasu (film), film, rusycyzmy (film), wekowanie części mowy (władanie do słoików kartek z częściami mowy), kodowanie przypadków rzeczownika (uczniowie uzupełniają tabelę z odpowiednimi formami przypadków), wordwall – koło fortuny – zadania ortograficzne, KAHOOT: dla kl. IV – V przysłowia, kl. VI – VIII przysłowia i powiedzenia.

(red./fot. dw)

error: Nie kopiuj!!!