Kontrole z wykorzystaniem laboratorium mobilnego
Funkcjonariusze olsztyńskiej KAS prowadzili kontrole SENT z wykorzystaniem mobilnego laboratorium paliw ciekłych, należącego do podlaskiej KAS. Laboratorium umożliwia analizę próbek paliwa już w ciągu 1-2 godzin od pobrania.
Funkcjonariusze Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Olsztynie uczestniczyli we wspólnych działaniach SENT z funkcjonariuszami Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego.
Czynności kontrolne prowadzone były z wykorzystaniem laboratorium mobilnego paliw ciekłych, którym dysponuje podlaska KAS.
Laboratorium umożliwia analizę próbek przewożonych towarów energetycznych oraz próbek paliwa dostarczonych ze stacji paliw, pod kątem ustalenia tożsamości, jakości towaru, obecności nietypowych składników oraz poprawnej klasyfikacji towarowej.
W ciągu 1-2 godzin od momentu pobrania próbki możemy stwierdzić czy np. olej napędowy znajdujący się w ofercie danej stacji paliw spełnia główne parametry jakościowe i tym samym czy jest on „bezpieczny” dla silnika i środowiska.
Laboratorium mobilne to doskonałe narzędzie w walce z nieprawidłowościami występującymi na rynku paliw. Po zatrzymaniu danego transportu wyrobów energetycznych jesteśmy w stanie szybko ustalić co faktycznie jest przewożone. To także rozwiązanie wspierające laboratoria stacjonarne KAS.
Następne kontrole z wykorzystaniem mobilnego laboratorium, zaplanowano w III kwartale br.
(KAS Olsztyn)