Warmia i Mazury

Korzyści zdrowotne karmienia piersią

Do 1 czerwca trwa Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.  W ramach dzisiejszej akcji „Środa z Profilaktyką” Narodowy Fundusz Zdrowia mówi o korzyściach płynących z karmienia piersią dla dziecka i dla matki.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wyłączne karmienie piersią zalecane jest przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka. Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości. Zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia.

Korzyści nie do przecenienia

Mleko mamy zawiera wszystkie niezbędne, a ponadto łatwo przyswajalne składniki:

białka,

tłuszcze,

cholesterol,

wielonienasycone kwasy tłuszczowe,

cukry,

niezbędne minerały

wszystkie witaminy, z których jedynie witaminy D i K występują w małych stężeniach.

Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią

Od 1993 roku, między 26 maja a 1 czerwca obchodzimy Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersią.

Karmienie piersią ma ogromne znaczenie dla przyszłości niemowlęcia: zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób, alergii i infekcji, wzmacnia odporność organizmu, nawet w dorosłym życiu.

Pokarm kobiecy ma unikalne właściwości – zawiera wszystko, co jest potrzebne, by dziecko rozwijało się prawidłowo w pierwszym okresie życia, a jego skład dostosowuje się do potrzeb rosnącego malucha.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Ogólnopolski Tydzień Promocji Karmienia Piersiąotwiera się w nowej karcie

O tym, jakie są zalety karmienia piersią dla dziecka, jak często karmić malucha i jakie korzyści zdrowotne zyskuje matka, dowiedzą się Państwo z lektury materiałów edukacyjnych, przygotowanych przez ekspertów Narodowego Funduszu Zdrowia:

Korzyści zdrowotne karmienia piersią — MATERIAŁY EDUKACYJNE

(UW Olsztyn)

error: Nie kopiuj!!!