Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa – podsumowanie 2018 roku na Warmii i Mazurach

W 2018 roku w naszym regionie naniesiono blisko 15 000 informacji na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa. Czego najczęściej dotyczyły zgłoszenia mieszkańców Warmii i Mazur?

Od 14 września 2016 roku teren Warmii i Mazur swoim zasięgiem obejmuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Jest to narzędzie informatyczne, dzięki któremu każdy może dokonywać anonimowych zgłoszeń na temat zagrożeń zaobserwowanych w swoim najbliższym otoczeniu. Wśród 25 kategorii znajdują się zagrożenia dotyczące m. in. bezpieczeństwa w ruchu drogowym jak i bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego – jak np.: nieprawidłowe parkowanie, przekraczanie dozwolonej prędkości, niszczenie zieleni, spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym czy dzikie wysypiska śmieci. Wystarczy dostęp do Internetu i chęć podzielenia się swoimi spostrzeżeniami.

W 2018 roku internauci nanieśli 14538 informacji na temat zagrożeń, które zauważyli w najbliższym otoczeniu. Ponad 53% tych zgłoszeń zostało potwierdzonych przez policjantów, którzy podjęli kroki zmierzające do eliminacji występujących zagrożeń. 8456 zgłoszeń dotyczyło bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a 6082 informacje dotyczyły bezpieczeństwa ogólnoprewencyjnego.

Najczęściej…

 W 2018 roku spośród 25 kategorii najczęściej wybieranymi były:

– spożywanie alkoholu w miejscu niedozwolonym (3019 zgłoszeń)

– przekraczanie dozwolonej prędkości ( 2872 zgłoszenia)

– nieprawidłowe parkowanie ( 2665 zgłoszeń)

Okazuje się, że mieszkańcy naszego regionu nie są obojętni na to, co dzieje się w najbliższym otoczeniu i chcą realnie wpływać na sytuację. Oprócz tych najczęściej zgłaszanych zagrożeń, policjanci dostają informacje na temat niszczenia zieleni, dzikich wysypisk śmieci, aktów wandalizmu, czy wałęsających się psów. Często pojawiają się także zgłoszenia dotyczące grupowania się nieletnich zagrożonych demoralizacją, żebractwa czy bezdomności. Mapa cieszy się dużym zainteresowaniem dając zgłaszającym poczucie, że zrobili coś dobrego – dla siebie i innych. Dzięki interaktywnej mapie mieszkańcy mogą wskazywać policjantom miejsca, gdzie potrzebna jest ich systematyczna „wizyta”.

O tej porze roku temperatura oscyluje około zera stopni Celsjusza, a będzie coraz zimniej. Wobec takiej sytuacji wiele osób narażonych jest na utratę życia lub zdrowia na skutek wychłodzenia organizmu. Problem ten dotyka przede wszystkim osoby bezdomne, samotne i w podeszłym wieku. Policjanci zwracają się z apelem, aby reagować wobec osób potrzebujących pomocy i nie przechodzić obok nich obojętnie. I właśnie dzięki Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa społeczeństwo może poinformować o tym policjantów, a tym samym uratować czyjeś życie

– mówi koordynator KMZB w woj. warmińsko-mazurskim mł. asp. Jacek Gabrusewicz z Wydziału Prewencji KWP w Olsztynie.

Ty też możesz mieć wpływ na bezpieczeństwo

Dostęp do Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa znajduje się pod linkiem:

http://warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/mapa-zagrozen-bezpiecze/24497,dok.html

Mapa składa się z dwóch zakładek: części statystycznej i mapy zagrożeń bezpieczeństwa. Po kliknięciu w zakładkę „Część statystyczna” na ekranie pojawi się mapa Polski oraz wgląd do danych statystycznych dotyczących bezpieczeństwa. Można znaleźć tu np. informacje na temat bezpieczeństwa podczas spaceru po zmroku w naszej okolicy, dotyczące występowania różnego rodzaju przestępstw w interesującym nas rejonie oraz wiele innych ciekawych wiadomości. Drugą zakładką jest Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. To w tym miejscu można w prosty sposób nanieść zagrożenie, istnieje także możliwość dodania  krótkiego opisu: np. daty i miejsca występowania zagrożenia, krótkiego opisu sytuacji, a nawet dodania zdjęcia. Policjanci zwracają uwagę na możliwość bieżącego podglądu co dzieje się z zagrożeniem. Dzięki zmieniającym się kolorom ikony naniesionego zagrożenia zgłaszający ma informację, na jakim etapie znajduje się jego zgłoszenie. Kolorem zielonym oznaczone są nowe zgłoszenia. Kiedy ikona zagrożenia zmieni kolor na żółty – to znak, że od tego momentu policjanci kontrolują wskazane miejsce, by zdiagnozować problem. W momencie, kiedy ikona zmieni kolor na czerwony, wiadomo już, że zgłoszone zagrożenie potwierdziło się: od tego czasu policjanci na bieżąco będą monitorować to miejsce, by całkowicie wyeliminować zagrożenie. Do weryfikowania i eliminacji zagrożeń kierowani są zarówno policjanci ruchu drogowego jak i pionów prewencyjnych. To oni, w ciągu siedmiu dni sprawdzają informacje przekazane przez internautów, w tym czasie po ewentualnym potwierdzeniu podejmują też działania zmierzające do ich wyeliminowania.

Jeśli widzisz występujące zagrożenie i chcesz mieć realny wpływ na poczucie bezpieczeństwa w swojej okolicy, poinformuj o swoich spostrzeżeniach policjantów za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa.

(KWP Olsztyn)

https://twitter.co/MediagroupinfoP

https://www.facebook.com/MediaGroupInfo/