Które miejsce zajął Morąg w ogólnopolskim rankingu aktywności inwestycyjnej?
Wg pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota” woj. zachodniopomorskie, Opole, Świnoujście, Wysokie Mazowieckie, Ścinawa, powiat słupecki oraz gmina wiejska Kleszczów – to laureaci rankingu wydatków majątkowych samorządów – pod uwagę wzięli całość wydatków majątkowych poniesionych w latach (2020–2022). W kategorii miasta inne Morąg zajął 550 miejsce. Wyprzedził nas Miłomłyn, Zalewo i Miłakowo.
W naszym województwie, w rankingu powiatów najwyżej bo na 5 miejscu znalazł się powiat nidzicki.
Powiat ostródzki zajął 295 miejsce na 314 powiatów. W kategorii miast powiatowych z naszego województwa najwyżej jest Nowe Miasto Lubawskie z 19 miejscem, a Ostróda zajmuje 224 lokatę na 267 miast.
W kategorii miasta inne, z naszego województwa, pierwsze są Jeziorany, które zajęły 33 miejsce. Miłomłyn zajmuje 101 miejsce, Zalewo 106, Miłakowo miejsce 415, Morąg jest w rankingu na 550 na 630 miast.
Wśród gmin wiejskich na 1296 lokacie znalazły się Małdyty, Łukta na 1415 miejscu na 1515 gmin wiejskich.
W rankingu miast wojewódzkich Olsztyn zajmuje 16 miejsce, zaś miast na prawach powiatu Elbląg jest 28 na 48 miejscowości.
Jest to najważniejsze coroczne zestawienie prezentujące aktywność inwestycyjną samorządów. Metoda rankingu jest niezmienna od lat, dzięki czemu pozwala analizować zmiany pozycji poszczególnych jednostek samorządowych.
Autorzy – prof. Paweł Swianiewicz, kierownik Zakładu Studiów Społeczno-Ekonomicznych w Instytucie Gospodarki Przestrzennej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Julita Łukomska, adiunkt w Katedrze Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego – pod uwagę wzięli całość wydatków majątkowych poniesionych w latach (2020–2022). To pozwala uniknąć dużych, chwilowych wahań wskaźnika będącego podstawą rankingu.
Wydatki inwestycyjne, zwłaszcza w mniejszych jednostkach, cechują się cyklicznością. W poszczególnych latach mogą być bardzo wysokie, co wiąże się z realizacją ważnej inwestycji, aby potem okresowo spadać do niższego poziomu. W przypadku miast wojewódzkich i miast na prawach powiatu uwzględniono też wartość inwestycji finansowanych przez spółki komunalne.
Wśród liderów poszczególnych kategorii rankingu wyróżniają się samorządy utrzymujące pozycję od wielu lat. W kategorii miast wojewódzkich jest to Opole, wśród miast na prawach powiatu – Świnoujście z wydatkami ponad 9 tys. zł w przeliczeniu na mieszkańca. Tylko jedna gmina – najbogatszy w Polsce samorząd, czyli Kleszczów w woj. łódzkim – ma wyższy poziom wydatków inwestycyjnych. Bardzo wysokie nakłady ponoszone przez Świnoujście to w dużym stopniu – zakończona niedawno – budowa tunelu między wyspami Wolin i Uznam, obficie wspomagana funduszami Unii Europejskiej.
Pełną wersję rankingu wraz z tabelami można pobrać poniżej:
https://wspolnota.org.pl/fileadmin/user_upload/Ranking_Wspolnota_nr_20-2023_inwestycje_2020-2022.pdf
(red./”Wspólnota”)