AktualnościWarmia i Mazury

Kubki żeglarskie – regionalną pamiątką 2020 roku

43 prace z całej Polski wpłynęły na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2020”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Ideą corocznej inicjatywy jest pozyskanie regionalnej pamiątki, kojarzącej się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego oraz symbolizującej jego kulturę, tradycję i zwyczaje.

– Na terenach Warmii, Mazur i Powiśla przez wieki ścierały się wpływy różnych krajów i narodów – mówi marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin. – Każdy zakątek naszego województwa to zupełnie inne walory historyczne, architektoniczne czy kulturalne, zatem nie jest łatwo wskazać tę jedyną regionalną pamiątkę. Wszystkie nadesłane do nas prace przedstawiają uroki Warmii i Mazur. Cieszę się, że w konkursie brali udział nie tylko mieszkańcy Warmii i Mazur, ale również artyści z całej Polski. To oznacza, że ta inicjatywa staje się naszym eksportowym towarem.

Pamiątka jest ważnym elementem promocji regionu, kreuje jego pozytywny wizerunek oraz popularyzuje tutejsze atrakcje i tradycje. Powinny stanowić cenną pamiątkę z pobytu, przywoływać wspomnienia i zachęcać do ponownego odwiedzenia. Z kolei mieszkańcom regionu sprzyjać tworzeniu nowych więzi społecznych oraz budowaniu lokalnej tradycji i kultury.

Wśród przesłanych prac znalazły się m.in. rzeźby, plecionkarstwo, kowalstwo artystyczne czy wytwory rękodzieła artystycznego.

W skład komisji konkursowej oceniającej poszczególne prace wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Pałacu Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 31 października 2020 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.
Wyniki konkursu w 2020 roku:

–  I miejsce „Kubki żeglarskie Warmii i Mazur w kuferku” – autor Natalia Łuczyńska,

– II miejsce „Magnes gliniany” – autor Krzysztof Naguschewski,

– III miejsce „Zaczarowany kamyk” – autor Ewa Różańska-Turonek,

Wyróżnienia:

– Mgiełki aromaterapeutyczne – autor Kamila Michalska,

– Notatnik Konik Warmiński – autor Joanna Sekulska,

– Karciaki warmińskie – karty do gry – autor Eleonora Toś.

(Biuro Prasowe URZĄD MARSZAŁKOWSKI WOJEWÓDZTWA WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO)

error: Nie kopiuj!!!