Kulturalne wydarzenia na Warmii i Mazurach

Spektakle „SZUMIĄ JODŁY NA GÓR SZCZYCIE”, z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła,  II odbędą się w Miłomłynie (4 lipca, Kościół św. Bartłomieja, godz. 16) oraz Nowym Mieście Lubawskim (5 lipca, Bazylika Mniejsza św. Tomasza Apostoła, godz. 14).

Sejm ustanowił rok 2020 Rokiem Świętego Jana Pawła II. 18 maja 2020 r. obchodziliśmy stulecie urodzin Karola Wojtyły.

Ideą  projektu  pt. jest prezentacja najpopularniejszych i najpiękniejszych pieśni kompozytorów polskich i włoskich  – m.in. „Maki”, „Ave Maria” oraz arie i fragmenty z oper „Straszny Dwór” „Halka”  Stanisława Moniuszki,  które cechują  silne zabarwienie patriotyczne .

Ojciec Święty Jan Paweł II kochał teatr – w czasach szkolnych sam grał w amatorskich przedstawieniach, recytował wiersze a potem w czasie okupacji był związany z Teatrem Rapsodycznym.

Paweł II był również wielbicielem teatrów operowych i muzycznych, a szczególne miejsce w jego sercu zajmował nasz narodowy kompozytor Stanisław Moniuszko twórca „Halki” „Strasznego Dworu” oper – na których Karol Wojtyła często bywał.

 Podczas  spotkań  z  publicznością – wszystkie pieśni, arie, duety oraz sceny zbiorowe
wybitni  polscy  artyści  zaprezentują  w kostiumach – przygotowanych specjalnie do realizacji tego projektu.

Na Warmii i Mazurach wystąpią gwiazdy polskiej opery kameralnej: Małgorzata Kulińska, Andrzej Niemierowicz, Andrzej Jurkiewicz oraz Bogusław Pikała.

Wstęp na obydwa galowe koncerty w Miłomłynie oraz Nowym Mieście Lubawskim jest bezpłatny.

Kulturalne wydarzenie wspiera samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

(wwim)