Warmia i Mazury

Lampion ceramiczny – regionalną pamiątką 2021 roku

53 prace z całej Polski wpłynęły na konkurs „Pamiątka regionu Warmii i Mazur 2021”, który organizowany był przez samorząd województwa warmińsko-mazurskiego.

Ideą corocznego konkursu jest pozyskanie regionalnych pamiątek, które kojarzą się z walorami województwa warmińsko-mazurskiego.

Inicjatywę wspólnego poszukiwania najlepszych suwenirów organizujemy od 2007 roku tłumaczy Gustaw Marek Brzezin, marszałek województwa.Do tej pory wpłynęło łącznie ponad 650 prac. Wśród nich znajdują się rzeźby czy inne wytwory rękodzieła artystycznego, które są ściśle związane z naszym zróżnicowanym kulturowo regionem. Wszystkie z nich eksponujemy, bo symbolizują przecież naszą historię, tradycję, zwyczaje oraz często przedstawiają nasze turystyczne walory. Z kolei dla turystów stanowią cenną pamiątkę z pobytu, przywołują wspomnienia i zachęcają do ponownego odwiedzenia Warmii, Mazur i Powiśla.

W skład komisji konkursowej wchodzili przedstawiciele: zarządu województwa warmińsko-mazurskiego, Państwowego Liceum Plastycznego w Olsztynie, Instytutu Północnego im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Olsztynie, Warmińsko-Mazurskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej, Departamentu Koordynacji Promocji oraz Departamentu Turystyki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Wszystkie tegoroczne prace będzie można obejrzeć na wystawie, która potrwa od 1 do 29 października 2021 roku w siedzibie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Wyniki konkursu w 2021 roku:
–  I miejsce: „Obroty sfer niebieskich” – lampion ceramiczny na tea light, autor Eleonora i Rafał Toś, Kaflarnia Warmińska – nagroda 4,5 tys. zł,
– II miejsce: „Esencja Warmii i Mazur” – poduszki relaksujące na oczy, autor Joanna Sekulska, Bossasia Pracownia Rękodzieła Artystycznego – nagroda 2,5 tys. zł,
– III miejsce: „Sublimat winny Mikołaja Kopernika”, autor Mazurskie Miody, Bogdan Piasecki – nagroda 1,5 tys. zł,
– nagroda internautów: „Serwetnik w kształcie żaglówki”, autor Juliusz Wronowski – nagroda 1,5 tys. zł (na wybrane prace głosowało w internecie 2 414 uczestników).

(wwim)

 

error: Nie kopiuj!!!