Warmia i Mazury

Las to nieograniczone źródło darów, z których możemy korzystać.

Las to naturalna apteka. Ponad jedną czwartą nowoczesnych leków wytwarza się z roślin rosnących w lasach. Co ciekawe, niektóre gatunki uprawiane na plantacjach tracą substancje czynne wykorzystywane w farmakologii. Zachowują swoje cenne właściwości tylko wtedy, gdy rosną w lesie, w swoim naturalnym środowisku.

Las to także źródło wielu zdrowych produktów spożywczych:

dziczyzny, przypraw, owoców, miodu i grzybów. Temu, kto choć raz jadł aromatyczne poziomki prosto z lasu, inne nie będą już smakowały! Leśne owoce, takie jak borówki, maliny i jeżyny są bogatsze w witaminy niż owoce z plantacji, dlatego też są zdrowsze.

Szacuje się, że 1,6 mld ludzi czerpie bezpośrednie korzyści z lasów: pożywienie oraz wszelkie materiały do wytwarzania produktów niezbędnych im w codziennym życiu. Jeżeli tylko lasy są dobrze zarządzane i prowadzona jest w nich racjonalna gospodarka leśna, to zasoby, dzięki którym te produkty powstają, są odnawialne.

Warto pamiętać jak wielkim naturalnym skarbcem jest LAS i jak w jak dużym stopniu pożytki, które on nam daje wpisują się w Cel nr 2 z pośród celi zrównoważonego rozwoju ONZ, który mówi o tym aby wyeliminować głód, osiągnąć bezpieczeństwo żywnościowe i lepsze odżywianie oraz promować zrównoważone rolnictwo.

Korzystając ze wspaniałych darów lasów, należy pamiętać o poszanowaniu leśnej przyrody i właściwym zachowaniu się w lesie.

(LP Nadleśnictwo Dobrocin)

error: Nie kopiuj!!!