Leszek Balcerowicz gościł w Morągu

Leszek Balcerowicz – ekonomista, minister finansów i wicepremier w rządzie Tadeusza Mazowieckiego odwiedził 12 sierpnia br. Morąg, gdzie promował książkę „Lech. Leszek. Wygrać wolność”. Odpowiadał także na pytania mieszkańców miasta i gości obecnych na spotkaniu.

30 lat temu Polacy zdecydowali, że wolność jest najważniejsza. Zdobyliśmy ją, ale ponieśliśmy też ogromne koszty. Polityczne, ekonomiczne i społeczne. Czym jest wolność dla Lecha Wałęsy i Leszka Balcerowicza? W jaki sposób ich działania i decyzje doprowadziły do przemian w Polsce? Jaką cenę zapłacili ich architekci? I czy wolność jest dana raz na zawsze?

Na te i inne ważne pytania odpowiada książka, będąca zapisem pierwszej rozmowy autorów polskiej transformacji. Wałęsa i Balcerowicz odsłaniają kulisy tamtego okresu, jego trudnych wyborów, osobistego poświęcenia, szalonej pracy i ich wzajemnych stosunków – związkowego przywódcy, który został prezydentem, i naukowca, na którego spadła odpowiedzialność za odbudowanie zrujnowanego kraju. Razem dokonali czegoś wielkiego – wygrali wolność.

Książka jest zapisem rozmowy Lecha Wałęsy i Leszka Balcerowicza z Katarzyną Kolendą-Zaleską.

(org./red./ fot. Ada Metryka)