Liderzy mistrzostwach Europy i Polski wystartują na Mazurach

Odcinki specjalne PZM 76. Rajdu Polski (28-30 czerwca) będą areną zmagań w 4. rundzie tegorocznej edycji Rajdowych Mistrzostw Europy (ERC). 

Po trzech rozegranych rajdach stawce zawodników rywalizujących o koronę najlepszego kierowcy w Europie przewodzi Łukasz Habaj (Skoda Fabia R5), w którego planach startowych jest naturalnie nasz narodowy klasyk.

Zaledwie jeden punkt mniej od Habaja i Dymurskiego mają Chris Ingram i Ross Whittock. Wirtualne podium klasyfikacji FIA ERC uzupełniają Łukjaniuk i Aleksiej Arnautow z dorobkiem 44 punktów.

Prowadzenie w tabeli mistrzostw oznacza, że to najprawdopodobniej Habaj wystartuje w Mikołajkach z prestiżowym, pierwszym numerem startowym. Lista zgłoszeń do rajdu zostanie opublikowana we wtorek 18 czerwca 2019.

W mistrzostwach Polskich na czele znajdują się natomiast Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Kierowca Skody Fabii R5 był najszybszy w Rajdzie Świdnickim-Krause, a podczas drugiej rundy RSMP, którą był Rajd Nadwiślański zajął drugie miejsce ulegając tylko Tomaszowi Kasperczykowi i Damianowi Sytemu (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji generalnej krajowego czempionatu Marczyk o siedem punktów wyprzedza Kasperczyka, a o 11 „oczek” Marcina Słobodziana i Kamila Kozdronia (Ford Fiesta R5). W klasyfikacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z kompletem punktów pewnie prowadzą Tomasz Zbroja i Jakub Wróbel.

Start rajdu w centrum Mikołajek zaplanowano na godzinę 16:00, w piątek, 28 czerwca br. Wcześniej, o godzinie 8:00 oraz 10:30 odcinki treningowy i kwalifikacyjny, a o 18:00 początek sportowej rywalizacji na torze Mikołajki Arena.

W sobotę, 29 czerwca br. osiem prób sportowych o długości ponad 112 kilometrów. Będą to dwukrotnie przejeżdżane oesy Paprotki, Stare Juchy, Olecko oraz widowiskowy Mikołajki Arena.

W niedzielę, 30 czerwca br. na zawodników czeka jeszcze kolejnych 6 odcinków specjalnych o długości blisko 88 kilometrów. Dwukrotnie rozgrywane oesy to gmina Mrągowo, Użranki oraz Mikołajki Max, który tym razem na torze będzie miał swój start, a nie metę tak jak przed rokiem. Podczas niedzielnej rywalizacji, aż 45 procent trasy będą stanowiły odcinki specjalne.

Uroczyste zakończenie rajdu zaplanowano także w niedzielę, a wjazd pierwszej załogi na metę zlokalizowaną w malowniczym centrum Mikołajek nastąpi o godz. 15:30 tj. o blisko 3 godziny wcześniej niż przed rokiem.

Klasyfikacja ERC 2019 (po trzech rundach):
1. Łukasz Habaj POL 71 pkt
2. Chris Ingram GBR 70 pkt
3. Aleksiej Łukjaniuk RUS 44 pkt
4. Oliver Solberg LVA 39 pkt
5. José María Lopez ESP 35 pkt
6. Ricardo Moura PRT 28 pkt
7. Marijan Griebel DEU 26 pkt
8. Mārtiņš Seks LVA 25 pkt
9. Bruno Magalhaes PRT 18 pkt
10. Ricardo Teodosio PRT 17 pkt
Norbert Herczig HUN 17 pkt

Klasyfikacja RSMP 2019 (po dwóch rundach):
1. Mikołaj Marczyk 52 pkt
2. Tomasz Kasperczyk 45 pkt
3. Marcin Słobodzian 41 pkt
4. Łukasz Byśkiniewicz 28 pkt
5. Jarosław Kołtun 18 pkt
6. Sylwester Płachytka 11 pkt
7. Daniel Chwist 8 pkt
8. Jakub Brzeziński 7 pkt
9. Jacek Jurecki 6 pkt
Łukasz Kabaciński 6 pkt

(wwim)