HALO MORĄG

Łukasz Durajski – „Doktorek Radzi”

Stworzył pierwszy (i na razie jedyny) w Polsce blog lekarski pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Rzecznika Praw Pacjenta. W artykułach i filmach można znaleźć cenne informacje o szczepieniach, zdrowiu dzieci, matek, mężczyzn i o innych istotnych zagadnieniach. Gość, a także prowadzący programów telewizyjnych i radiowych. Jego profil facebookowy śledzi 45 tys. osób, a stronę na Instagramie – ponad 60 tys.

Dr Łukasz Durajski jest jednym z finalistów tegorocznej edycji konkursu Popularyzator Nauki, w kategorii Animator.

Finalista jest lekarzem specjalizującym się w pediatrii w Klinice Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka” w Warszawie; jest też ekspertem medycyny podróży. Zdobywca tytułu Pediatra Roku w plebiscycie Hipokrates Mazowsza 2019.

Łukasz Durajski jest absolwentem Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum w Krakowie, ponadto kształcił się we Włoszech, studiując medycynę na Uniwersytecie Campus Bio-Medico w Rzymie. Podczas miesięcznych praktyk zdobywał także doświadczenie we Włoszech, Grecji, Ghanie i Peru. Był przewodniczącym Zespołu ds. Szczepień Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie w latach 2018-2020, należy do Krajowego Komitetu Weryfikacyjnego ds. Eliminacji Odry i Różyczki (World Health Organization for Europe) oraz kilku towarzystw medycznych. Jest pomysłodawcą i współtwórcą Klubu Młodego Wakcynologa działającego przy Polskim Towarzystwie Wakcynologii. Jest autorem siedmiu publikacji naukowych. Był także radnym powiatu kaliskiego kadencji 2014-2016.

Od 2014 roku część swojego czasu poświęca popularyzacji wiedzy medycznej. Jako swoje największe osiągnięcie na tym polu przedstawia serwis Doktorekradzi.pl. Zwraca uwagę, że to pierwszy i na razie jedyny w Polsce blog lekarski pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Rzecznika Praw Pacjenta. Na jego łamach, w przystępnej i atrakcyjnej formie seria podzielonych na jasne kategorie artykułów przekazuje wiedzę na różnorodne medyczne tematy – od szczepień, pediatrii i położnictwa, przez zdrowie mam, mężczyzn, po lifestyle.

Z blogiem powiązany jest także niewielki kanał YouTube. „Doktorek” dzieli się też wiedzą w mediach społecznościowych. Jego profil na Facebooku (https://www.facebook.com/DoktorekRadzi) śledzi ponad 45 tys. osób, a na Instagramie – ponad 60 tys. użytkowników.

Dr Durajski jest też autorem książek, m.in. tytułów „Co na to lekarz? Mity przenoszone drogą szeptaną”, „Zdrowie Twojego Dziecka”, „Alergie – fakty i mity”. Ponadto jest częstym gościem wielu programów telewizyjnych i radiowych.

Można było zobaczyć jego wystąpienia w „Dzień dobry TVN”, „Pytanie na śniadanie TVP”, „Wstajesz i wiesz TVN24”, „W dobrym stylu TVN Style”, „Moda na rodzinę TVP”, „Sonda 2 TVP”. Prowadził również własny program „Pogromcy medycznych mitów” na antenie TVN Style. Zajmował się także opieką medyczną w wielu programach, takich jak “You Can Dance”, “Lepiej późno niż wcale”, “Projekt Lady”, “Hipnoza”,“Azja Express”, “Ameryka Express”, “Starsza pani musi fiknąć”. Był również uczestnikiem licznych pikników i spotkań o tematyce zdrowotnej.

Swoim patronatem zdecydował się objąć projekt ANTYSZCZEPIONKOWCY.BIZ. To satyryczna gra karciana, obnażająca antyszczepionkowe teorie spiskowe. Był również ambasadorem projektu Serenada dla dzieci. To z kolei akcja Spółdzielczej Mleczarni Spomlek, w ramach której firma tworzy i wyposaża kąciki zabaw dla dzieci w przychodniach zdrowia i szpitalach na terenie całego kraju. Jak mówi, odbiorcą jego popularyzatorskiej działalności jest „ogólna populacja ze szczególnych uwzględnieniem mam”. (PAP – Nauka w Polsce)

error: Nie kopiuj!!!